Հաագայի դատարանը Վլադիմիր Պուտինին ձերբակալելու հրաման է տվել․ BBC
Հաագայի միջազգային քրեական դատարանը (ՄՔԴ) ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին ձերբակալելու հրաման է տվել, հայտնում է BBC-ն։
Դատարանը պնդում է, որ նա պատասխանատու է ռազմական հանցագործությունների, այդ թվում՝ Ուկրաինայից Ռուսաստան երեխաների անօրինական արտաքսման համար:
«Հանցագործությունները կատարվել են Ուկրաինայում առնվազն 2022 թվականի փետրվարի 24-ից, երբ Ռուսաստանը սկսեց իր լայնամասշտաբ ներխուժումը: Մոսկվան հերքում է ներխուժման ժամանակ ռազմական հանցագործությունների մասին մեղադրանքները»,- հայտնում է BBC-ն:
Դատարանը նաև հայտնել է, որ Ռուսաստանի ղեկավարը չի օգտվել իր՝ մյուսների կողմից երեխաներին արտաքսելու իրավունքից։
Երեխաների իրավունքների հարցերով Ռուսաստանի հանձնակատար Մարիա Լվովա-Բելովան նույնպես հետախուզման մեջ է գտնվում դատարանի կողմից։
«Չնայած պարոն Պուտինի և տիկին Լվովա-Բելովայի վերաբերյալ հրամանին, դատարանն իրավասություն չունի ձերբակալել կասկածյալներին և կարող է իրավազորություն իրականացնել միայն այն երկրներում, որոնք ստորագրել են դատարանի ստեղծման մասին համաձայնագիրը: Ռուսաստանը չի ճանաչում Միջազգային քրեական դատարանին և նրա իրավազորությունը»,- հայտնում է աղբյուրը։

Гаагский суд выдал ордер на арест Владимира Путина. BBC
Международный уголовный суд Гааги (МУС) выдал ордер на арест президента России Владимира Путина, сообщает BBC  .
Суд утверждает, что он несет ответственность за военные преступления, в том числе за незаконную депортацию детей из Украины в Россию.
«Преступления совершаются в Украине как минимум с 24 февраля 2022 года, когда Россия начала свое полномасштабное вторжение. «Москва отрицает обвинения в военных преступлениях во время вторжения», — сообщает BBC.
Уполномоченный по правам ребенка в России Мария Львова-Белова также находится в розыске.
«Несмотря на распоряжение в отношении г-на Путина и г-жи Львовой-Беловой, суд не имеет полномочий арестовывать подозреваемых и может осуществлять юрисдикцию только в странах, подписавших соглашение об учреждении суда. Россия не признает Международный уголовный суд и его юрисдикцию», — сообщает источник.