«Հայկական կողմի խղճին ենք թողնում ԼՂ ճակատագրի պատասխանատվությունը երրորդ երկրների վրա բարդելու փորձերը»․ Զախարովա
ՌԴ բոլոր պարտավորությունները հստակ ամրագրված են 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության մեջ, պարզապես պետք է բացել այդ թաստաթուղթը և նայել։ Այս մասին ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ հատուկ ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
Նրա խոսքով՝ ռուս խաղաղապահներն անում են իրենցից կախված ամեն ինչ, որպեսզի թույլ չտան էսկալացիա և կայունացնեն իրավիճակն իրենց պատասխանատվության գոտում։
«ՀՀ ղեկավարության հայտարարությունները դիտարկում ենք որպես այն գծի շարունակություն, որը վերցրել են ԵՄ հովանու ներքո անցկացված Պրահայի գագաթնաժողովում։ Ուստի հայկական կողմի խղճին ենք թողնում ԼՂ ճակատագրի համար պատասխանատվությունը երրորդ երկրների վրա բարդելու փորձերը»,- ասել է Զախարովան։

«Мы оставляем на совести армянской стороны попытки возложить ответственность за судьбу Нагорного Карабаха на третьи страны». Захарова
Все обязательства Российской Федерации четко прописаны в трехсторонней декларации от 9 ноября 2020 года, нужно просто открыть этот документ и посмотреть. Об этом на брифинге сообщила спецпредставитель МИД России Мария Захарова.
По ее словам, российские миротворцы делают все возможное, чтобы не допустить эскалации и стабилизировать ситуацию в зоне своей ответственности.
«Рассматриваем заявления руководства РА как продолжение линии, взятой на пражском саммите, проходившем под эгидой ЕС. Поэтому оставляем на совести армянской стороны попытки возложить ответственность за судьбу Нагорного Карабаха на третьи страны", - сказала Захарова.