«Հայաստանը դեռևս ամբողջությամբ դուրս չի բերել իր զորքերը Ադրբեջանի տարածքներից». Ալիև
«Թեև Հայաստանը 2022 թվականին Պրահայում և Սոչիում ճանաչեց Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը, դեռևս ամբողջությամբ դուրս չի բերել իր զորքերը Ադրբեջանի տարածքներից։ Ղարաբաղում շարունակում են մնալ ապօրինի հայկական կազմավորումներ ու քրեական տարրեր», - այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը՝ ելույթ ունենալով Անկարայում ընթացող թյուրքական պետությունների կազմակերպության գագաթնաժողովում։
«Հայաստանը խուսափում է նաև Զանգեզուրի միջանցքի բացման պարտավորությունից։ Այսպիսով, Հայաստանը կոպտորեն խախտում է 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ին ստորագրված հայտարարությունը և դրա համար պետք է պատասխանատվության ենթարկվի»,- հայտարարել է Ալիևը։
Ալիևը նաև խոսել է, այսպես կոչված, «արևմտյան Ադրբեջանի» մասին՝ նշելով, որ «Հայաստանը փոխադարձության սկզբունքի հիման վրա պետք է ապահովի արևմտյան ադրբեջանցիների իրավունքներն ու անվտանգությունը»։

«Армения еще не полностью вывела свои войска с территории Азербайджана». Алиев
«Хотя Армения признала территориальную целостность и суверенитет Азербайджана в Праге и Сочи в 2022 году, она до сих пор полностью не вывела свои войска с территорий Азербайджана. В Карабахе продолжают оставаться незаконные армянские организации и криминальные элементы", - заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев, выступая на саммите Организации тюркских государств в Анкаре.
«Армения также уклоняется от обязательства по открытию Зангезурского коридора. Таким образом, Армения грубо нарушает заявление, подписанное 10 ноября 2020 года, и должна понести за это ответственность", - сказал Алиев.
Алиев также говорил о так называемом «Западном Азербайджане», отметив, что «Армения должна обеспечить права и безопасность западных азербайджанцев на основе принципа взаимности».