«Վագներ»-ի ուժերը Բախմուտի տակ սպառման եզրին են
Պատերազմի ուսումնասիրման ամերիկյան ինստիտուտը (ISW) ռուս-ուկրաինական ռազմաճակատում իրավիճակի վերաբերյալ իր հերթական զեկույցում եզրակացնում է, որ Ուկրաինայում ռուսական հարձակման տեմպերը նախորդ շաբաթների համեմատ դանդաղել են, և քաղաքը գրավել փորձող «Վագների» ուժերը սպառման եզրին են։
Ուկրաինայի ԶՈՒ պաշտոնական ներկայացուցիչ, գնդապետ Ալեքսեյ Դմիտրաշկովսկու տվյալներով ռուսական բանակն այժմ օրական 20-29 ցամաքային հարձակում է իրականացնում, մինչդեռ նախկինում դրանց թիվը 90-100 էր: Դմիտրաշկովսկին դա բացատրում է ռուսական ուժերի կողմից փոխադրվող կենդանի ուժի և տեխնիկայի զգալի կորուստներով։

Wagner forces are on the verge of exhaustion under Bakhmut
The American Institute for the Study of War (ISW), in its regular report on the situation on the Russian-Ukrainian front, concludes that the pace of the Russian offensive in Ukraine has slowed down compared to previous weeks, and the Wagner forces trying to capture the city are on the verge of exhaustion.
According to the official representative of the Armed Forces of Ukraine, Colonel Alexei Dmitrashkovsky, the Russian army is now carrying out 20-29 ground attacks daily, while their number was previously 90-100. Dmitrashkovsky explains this with significant losses of workforce and equipment transported by the Russian forces.