«Նոյեմբերի 9-ի հայտարարության մեջ Ղարաբաղի վերաբերյալ ռուսական երաշխիքների մասին խոսք չկա». Коммерсантъ
Ռուսական «Коммерсантъ»-ը անդրադարձել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի երեկվա ասուլիսին, առանձնացրել մի քանի կարևոր ելույթներ ու ներկայացրել իր մեկնաբանությունները։
Մասնավորապես, լրատվականը, մեկնաբանելով վարչապետ Փաշինյանի հայտարարությունն առ այն, որ «եռակողմ հայտարարության և դաշնային խորհրդի՝ դրան հաջորդած որոշման համաձայն՝ ՌԴ նախագահը հնարավորություն է ստացել խաղաղապահներ ուղարկել Լեռնային Ղարաբաղ, այս ամենն արձանագրված է, և Ռուսաստանը Լեռնային Ղարաբաղի անվտանգության երաշխավորն է»։
Ի պաստասխան՝ ռուսական «Коммерсантъ»-ը գրում է․ «Սակայն հարկ է նշել, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության մեջ Ղարաբաղի վերաբերյալ ռուսական երաշխիքների մասին խոսք չկա»։

"There is no mention of Russian guarantees regarding Karabakh in the November 9 statement," Kommersant
15 March, 12:04
Russian Kommersant referred to yesterday's press conference of RA Prime Minister Nikol Pashinyan, singled out several important speeches, and presented his comments.
In particular, the news outlet, commenting on Prime Minister Pashinyan's statement that "according to the tripartite declaration and the subsequent decision of the Federal Council, the President of the Russian Federation was allowed to send peacekeepers to Nagorno Karabakh, all this is recorded, and Russia is the guarantor of the security of Nagorno Karabakh."
In response, the Russian Kommersant writes: "However, it should be noted that there is no mention of Russian guarantees regarding Karabakh in the tripartite statement of November 9, 2020."