Բախվել են ռուսական Սու-27 կործանիչը և ամերիկյան MQ-9 ԱԹՍ-ն
Ռուսական Սու-27 կործանիչը Սև ծովում բախվել է ամերիկյան MQ-9 անօդաչու թռչող սարքին, հայտնում է ԱՄՆ Եվրոպական հրամանատարությունը (EUCOM):
«Ռուսական Սու-27 ինքնաթիռներից մեկը խոցել է MQ-9-ի պտուտակը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Հրամանատարությունը պարզաբանել է, որ բախումից հետո անօդաչու թռչող սարքն ընկել է միջազգային ջրեր։ Ենթադրվում է, որ դրանից քիչ առաջ Սու-27-ն անվտանգ զորավարժություններ է կատարել։
EUCOM-ը նաև հայտնել է, որ անօդաչու սարքը «սովորական գործողություններ» էր կատարում Սև ծովի տարածաշրջանի միջազգային օդային տարածքում։
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը տեղեկացվել է միջադեպի մասին, հայտնել են Սպիտակ տանը։ Նրանք նշել են, որ Պետդեպարտամենտը մտադիր է այդ հարցով շփումներ ունենալ Ռուսաստանի հետ։

The Russian Su-27 fighter and the American MQ-9 UAV collided
A Russian Su-27 fighter jet collided with an American MQ-9 drone in the Black Sea, the US European Command (EUCOM) reports.
"One of the Russian Su-27 planes hit the propeller of the MQ-9," the message says.
The command explained that the drone fell into international waters after the collision. It is believed that shortly before that, the Su-27 performed safe maneuvers.
EUCOM also said the drone was conducting "routine operations" in the international airspace of the Black Sea region.
US President Joe Biden was informed about the incident, the White House said. They noted that the State Department intends to contact Russia on this issue.