«Իրավիճակն անկայուն է և հետագա էսկալացիայի վտանգ է պարունակում»․ Շոլցը՝ Ալիևին
Բեռլին կատարած այցի ընթացքում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հանդիպել է Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցին։ Կողմերը քննարկել են նաև իրավիճակը Հարավային Կովկասում։
Շոլցի խոսքով՝ Գերմանիան անհանգստացած է հայ-ադրբեջանական սահմանին անկայուն իրավիճակով։ «Երկարաժամկետ հեռանկարի տեսանկյունից իրավիճակն անկայուն է և հետագա էսկալացիայի վտանգ է պարունակում»,- ասել է Շոլցը։
Միևնույն ժամանակ, հակամարտության խաղաղ կարգավորումը պետք է իրականացվի Հայաստանի և Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության սկզբունքի հիման վրա, ընդգծել է կանցլերը։
Շոլցը նաև նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար իրավիճակը գնալով դառնում է ծայրահեղ։ «Հետևաբար, մեր ընդհանուր նպատակը պետք է լինի գտնել երկարաժամկետ և կենսունակ լուծում՝ ի շահ տեղում բնակվող մարդկանց», - ասել է նա:
Կանցլերն ընդգծել է, որ կարևոր է ապահովել մարդու իրավունքների և երկու պետությունների բոլոր բնակիչների իրավունքների պահպանումը միջազգային նորմերին և պարտավորություններին համապատասխան։
Շոլցը նաև բարձր է գնահատել Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի միջնորդական ջանքերը։
«Կան բոլոր հիմքերը հակամարտությունը խաղաղ ճանապարհով կարգավորելու ցանկության համար»,- հավելել է կանցլերը։

"The situation is unstable and there is a risk of further escalation." Scholz to Aliyev
Azerbaijani President Ilham Aliyev met German Chancellor Olaf Scholz during his visit to Berlin. The parties also discussed the situation in the South Caucasus.
According to Scholz, Germany is worried about the unstable Armenian-Azerbaijani border, "From the long-term perspective, the situation is unstable and contains the risk of further escalation," said Scholz.
At the same time, the chancellor emphasized that the peaceful settlement of the conflict should be implemented on the basis of the principle of territorial integrity of Armenia and Azerbaijan.
Scholz also noted that the humanitarian situation in Nagorno-Karabakh is increasingly becoming extreme, "Therefore, our common goal should be to find a long-term and viable solution for the benefit of the people living there," he said.
The chancellor emphasized that it is essential to protect human rights and the rights of all residents of the two states by international norms and obligations.