Ո՞ր բանկերն են փակվել ԱՄՆ-ում և ինչո՞ւ
Հետևելով «Silicon Valley Bank»-ին (SVB)՝ Միացյալ Նահանգներում փակվել է նմանատիպ պորտֆելի բաժնետոմսեր ունեցող «Signature Bank»-ը։ «Նյու Յորքի նահանգի ֆինանսական կարգավորիչը նման որոշում է կայացրել համակարգային ռիսկերի պատճառով»,- ասվում է ԱՄՆ ֆինանսների նախարարության, դաշնային պահուստային ֆոնդի և ավանդների ապահովագրման դաշնային կորպորացիայի համատեղ հայտարարության մեջ:
«Բանկերի բոլոր ավանդատուները լիարժեք հասանելիություն կունենան իրենց ավանդներին, և հարկ վճարողը ոչ մի վնաս չի կրի այդ գործընթացներից»,- նշվում է հայտարարության մեջ։
Գերատեսչություններն ընդգծում են, որ ԱՄՆ բանկային համակարգը կայուն է մնում հիմնականում 2008 թվականի ֆինանսական ճգնաժամից հետո իրականացված բարեփոխումների շնորհիվ: «Այս բարեփոխումները, այսօրվա գործողությունների հետ համատեղ, ցույց են տալիս մեր հավատարմությունը ավանդատուների խնայողությունների անվտանգությունն ապահովելու համար անհրաժեշտ միջոցներ ձեռնարկելուն»,- նշվում է հրապարակման մեջ:
Ըստ Նյու Յորքի ֆինանսական ծառայությունների դեպարտամենտի՝ առևտրային «Signature Bank»-ը 2022 թվականի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ ունեցել է մոտ 110,36 միլիարդ դոլար ընդհանուր ակտիվներ և 88,59 միլիարդ դոլար ընդհանուր ավանդներ:
Բանկի անսպասելի փակումը կապված է Սիլիկոնյան հովտի տեխնոլոգիական ընկերությունների աշխատակիցների մասշտաբային կրճատումների և ծախսերի վերակառուցման հետ։

Which banks have closed in the US and why?
Following "Silicon Valley Bank" (SVB), "Signature Bank" with similar portfolio shares in the United States closed. "The New York state financial regulator made this decision due to systemic risks," the US Treasury Department, the Federal Reserve, and the Federal Deposit Insurance Corporation said in a joint statement.
"All bank depositors will have full access to their deposits, and the taxpayer will not suffer any loss from these processes," the statement states.
The departments emphasize that the US banking system remains stable mainly due to reforms implemented after the 2008 financial crisis. "These reforms, combined with today's actions, demonstrate our commitment to taking the necessary measures to ensure the safety of depositors' savings," the release states.
According to the New York Department of Financial Services, Commercial Signature Bank had about $110.36 billion in total assets and $88.59 billion in total deposits as of Dec. 31, 2022.
The sudden closure of the bank is linked to large-scale layoffs and cost restructuring at Silicon Valley technology companies.