Չինաստանի նախագահը հաջորդ շաբաթ կայցելի Մոսկվա
Չինաստանի նախագահ Սի Ցզինպինը հաջորդ շաբաթ ծրագրում է մեկնել Ռուսաստան՝ հանդիպելու իր գործընկեր Վլադիմիր Պուտինին։ Այդ մասին  հայտնել է «Reuters» գործակալությունը՝ հղում անելով իր աղբյուրներին։
Այցը տեղի է ունենում ռուս-ուկրաինական պատերազմում Չինաստանի կողմից խաղաղություն հաստատելու առաջարկի համատեքստում՝ այն պարագայում, երբ Չինաստանի այդ մոտեցումը թերահավատորեն է ընդունվում Արևմուտքի կողմից՝ հաշվի առնելով Ռուսաստանին Չինաստանի դիվանագիտական աջակցությունը:
Ռուսական «ТАСС» լրատվական գործակալությունը հունվարի 30-ին հաղորդել էր, որ Պուտինը Սիին հրավիրել է այցելել գարնանը: «The Wall Street Journal»-ը անցյալ ամիս հայտնել էր, որ այցը Մոսկվա կարող է տեղի ունենալ ապրիլին կամ մայիսի սկզբին:

The Chinese president will visit Moscow next week
Regarding its sources, the Reuters agency reported that Chinese President Xi Jinping plans to travel to Russia next week to meet his counterpart, Vladimir Putin.
The visit comes in the context of China's offer to bring peace to the Russo-Ukraine war, an approach viewed with skepticism by the West, given China's diplomatic support for Russia.
The Russian "TASS" news agency reported on January 30 that Putin invited Xi to visit in the spring. The Wall Street Journal reported that the visit to Moscow could occur in April or early May.