«ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը ցանկանում էր, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը հավերժ սառեցված լինի», - մարտի 9-ին հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Բաքվում անցկացվող «Խաղաղությունն այսօր. մարտահրավերներ և հույսեր» թեմայով 10-րդ գլոբալ ֆորումի բացման արարողության ժամանակ։
«1992 թվականին՝ հակամարտության սկսվելուց անմիջապես հետո, ԵԱՀԿ-ն ստեղծեց Մինսկի խումբը։ Բայց, ցավոք, 28 տարվա ընթացքում Մինսկի խումբը ոչ մի արդյունքի չի հասել։ Եվ բանակցային գործընթացի վերջում մեզ թվաց, թե իրենք պարզապես ուզում են սառեցնել իրավիճակը։ Նրանք ցանկանում էին, որ այս հակամարտությունը ընդմիշտ սառեցվի։ Բայց մենք դրա հետ համաձայն չէինք։ Մենք արել ենք այն, ինչ հարկ ենք համարել անել՝ օգտագործելով ինքնապաշտպանության մեր իրավունքը, ՄԱԿ-ի կանոնադրությունը։ Մենք ուժով ազատագրել ենք մեր տարածքները։ Դա մեր օրինական իրավունքն էր», - նշել է երկրի ղեկավարը։

"The OSCE Minsk Group wanted the Karabakh conflict to be frozen forever," Aliev
"The OSCE Minsk Group wanted the Karabakh conflict to be frozen forever," President of Azerbaijan Ilham Aliyev stated on March 9 at the "Peace Today" conference held in Baku during the opening ceremony of the 10th Global Forum on Challenges and Hopes.
"In 1992, immediately after the beginning of the conflict, the OSCE created the Minsk Group. But unfortunately, during 28 years, the Minsk group did not achieve any results. And at the end of the negotiation process, it seemed to us that they just wanted to freeze the situation. They wanted this conflict to be frozen forever. But we disagreed with that. We did what we thought necessary, using our right to self-defense, the UN Charter. We liberated our territories by force. It was our legal right," the head of the country said.