«ԵՄ առաքելությունը Հայաստանում և հետխորհրդային տարածքում ամրապնդվելու փորձ է». ԵՄ-ում ՌԴ ներկայացուցիչ
«Ինչ վերաբերում է Հայաստանում ԵՄ առաքելության մեկնարկին, դա ոչ այլ ինչ է, եթե ոչ Բրյուսելի փորձն՝ օգտվել հայ-ադրբեջանական կարգավորման հարցում Ռուսաստանի միջնորդությամբ ձեռք բերված արդյունքներից ու ամրապնդվել հետխորհրդային տարածքում՝ խաղալով ինչ-որ «միջնորդի» դեր։ Անշուշտ, այստեղ կա նաև զգալի հակառուսական բաղադրիչ և մեր երկրի, որպես անվտանգության երաշխավորի, պատմական դերը չեզոքացնելու ձգտում։
Ըստ ամենայնի, նման «բարի մտադրությունները» Եվրամիությանը մղում են Մոլդովա, որտեղ, ըստ առկա տեղեկությունների, Բրյուսելը իր քաղաքացիական առաքելությունը տեղակայելու ծրագրեր է կազմում»․ այս մասին «ՌԻԱ Նովոստի»-ին ասել է ԵՄ-ում Ռուսաստանի մշտական ներկայացուցչի պաշտոնակատար Կիրիլ Լոգվինովը։

«Миссия ЕС в Армении и на постсоветском пространстве — это попытка закрепиться». Представитель России в ЕС
«Что касается запуска миссии ЕС в Армении, то это не что иное, как попытка Брюсселя воспользоваться результатами, полученными при посредничестве России в вопросе армяно-азербайджанского урегулирования, и укрепиться на постсоветском пространстве, играя роль роль своеобразного «посредника». Конечно, здесь есть и существенная антироссийская составляющая, и стремление нейтрализовать историческую роль нашей страны как гаранта безопасности.
Судя по всему, такие «благие намерения» подталкивают Евросоюз к Молдавии, где, по имеющейся информации, Брюссель строит планы по развертыванию своей гражданской миссии . Об этом «РИА Новости» сообщил исполняющий обязанности постпреда России при ЕС Кирилл Логвинов.