Բրիտանացի հատուկջոկատայիններին արգելել են օգտվել TikTok-ից
Անվտանգության նկատառումներից ելնելով բրիտանացի հատուկջոկատայիններին արգելել են աշխատանքային հեռախոսներով օգտվել չինական «TikTok» սոցիալական ցանցից․ հայտնում է «Daily Mail» թերթը:
Ըստ պարբերականի՝ Բրիտանիայի հատուկ նշանակության ջոկատի մարտիկներին նաև խորհուրդ են տվել սոցցանց չմտնել անձնական սմարթֆոններից: Մտավախություն կա, որ հավելվածը կարող է տվյալներ փոխանցել Չինաստանին և Ռուսաստանին։ Եվրահանձնաժողովը նույնպես պաշտոնյաներին արգելել է աշխատավայրում օգտագործել «TikTok»-ը։
ԱՄՆ ԿՀՎ տնօրեն Ուիլյամ Բերնսը ավելի վաղ ընդգծել էր, որ ԱՄՆ-ում Tiktok-ի նկատմամբ քաղաքացիների հետաքրքրությունը մտահոգիչ է՝ հավելվածի ենթադրյալ լրտեսական առանձնահատկությունների պատճառով, որոնք կարող են վտանգ ներկայացնել ԱՄՆ ազգային անվտանգության համար:

Британскому спецназу запретили использовать TikTok
Из соображений безопасности британскому спецназу запретили пользоваться китайской социальной сетью «TikTok» на своих рабочих телефонах. Об этом сообщает газета Daily Mail.
По данным издания, бойцам британского спецназа также рекомендовали не заходить в социальные сети с личных смартфонов. Есть опасения, что приложение может передавать данные в Китай и Россию. Европейская комиссия также запретила чиновникам использовать TikTok на работе.
Директор ЦРУ США Уильям Бернс ранее подчеркивал, что интерес граждан к Tiktok в США вызывает беспокойство из-за предполагаемых шпионских функций приложения, которые могут представлять угрозу национальной безопасности США.