«Խաղաղության բանակցություններում ԱՄՆ-ն շարունակում է աջակցել Ադրբեջանին և Հայաստանին». Լուիս Բոնո
«Խաղաղության պայմանագրի ստորագրման հարցում ԱՄՆ-ն պատրաստ է շարունակել աջակցությունը Ադրբեջանին և Հայաստանին», - Բաքվում լրագրողներին հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղարի՝ Կովկասի բանակցությունների գծով ավագ խորհրդական Լուիս Բոնոն: Բոնոն հանդիպել է նաև Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին։
«Խաղաղության պայմանագիրը պետք է լինի կայուն և պետք է բխի հենց կողմերից, այլ ոչ թե ԱՄՆ-ից կամ այլ երկրներից», - նշել է նա։
Նրա խոսքով՝ Վաշինգտոնի համար կարևոր է, որ Ադրբեջանն ու Հայաստանը շփվեն՝ անկախ միջնորդության ձևաչափից։
«Մեր վերջնական նպատակը Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության հասնելն է։ Խաղաղությունը ձեռնտու է երկու կողմերին էլ։ Մյունխենում կայացած հանդիպմանը երկու կողմերն էլ հայտարարել են, որ խաղաղություն են ուզում», - նշել է Բոնոն։ Բոնոն նաև հայտարարել է, որ  «ԱՄՆ-ն հասկանում է Ադրբեջանի և մնացած բոլոր կողմերի շահերը Լաչինի միջանցքի անվտանգության հարցերով»։

«США продолжают поддерживать Азербайджан и Армению в мирных переговорах». Луи Боно
"США готовы и впредь поддерживать Азербайджан и Армению в деле подписания мирного договора", - заявил журналистам в Баку старший советник госсекретаря США по переговорам на Кавказе Луис Боно. Боно также встретился с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.
"Мирное соглашение должно быть стабильным и исходить от самих сторон, а не от США или других стран", - сказал он.
По его словам, для Вашингтона важно, чтобы Азербайджан и Армения общались вне зависимости от формата посредничества.
"Наша конечная цель - достижение мира между Азербайджаном и Арменией. Мир выгоден обеим сторонам. На встрече, состоявшейся в Мюнхене, обе стороны заявили, что хотят мира», — сказал Боно. Боно также заявил, что  «США понимают интересы Азербайджана и всех других сторон в вопросах безопасности Лачинского коридора »