Ո՞վ է թուրքական ընդդիմության առաջնորդը և ի՞նչ վերաբերմունք ունի Հայաստանի նկատմամբ
Թուրքիայի ժողովրդա-հանրապետական կուսակցության (ԺՀԿ) ղեկավար Քեմալ Քըլըչդարօղլուն մայիսյան ընտրություններում կդառնա թուրքական ընդդիմության միասնական թեկնածուն: Այս որոշումն արդեն կայացվել է, ինչի մասին այսօր հայտնել էր թուրքական «Hurriyet»-ը:
Քըլըչդաչօղլուն Թուրքիայի ժողովրդա-հանրապետական կուսակցության առաջնորդն է 2010 թվականից, Թուրքիայի խորհրդարանի պատգամավոր է 2002 թվականից։ Քըլըչդարօղլուի ընտանիքը պատկանում է ալեվիական քուրեյշան ցեղին։
2009 թվականին նա ԺՀԿ-ի կողմից առաջադրվել է Ստամբուլի քաղաքապետի պաշտոնում, հավաքել ձայների 36,8%-ը։ 2010 թվականի մայիսի 22-ին կայացած կուսակցության 33-րդ համագումարում Դենիզ Բայկալի հրաժարականից հետո ընտրվել է ԺՀԿ նախագահ։ Քըլըչդարօղլուի թեկնածությանը կողմ է քվեարկել 1250 պատվիրակից 1246-ը, ինչը ռեկորդ է դարձել ԺՀԿ-ի պատմության մեջ։
2016թ. Քըլըչդարօղլուի դեմ մահափորձ էր կատարվել Արդվինի շրջանում։ 2017թ. սահմանադրական հանրաքվեից առաջ Քըլըչդարօղլուն ակտիվ դեմ էր արտահայտվում սահմանադրական փոփոխություններին, որոնք էապես մեծացնում էին նախագահ Էրդողանի իշխանական լիազորությունները։
Քըլըչդարօղլուն հայտնի է Էրդողանի ու նրա ընտանիքի կոռուպցիոն գործարքների բարձրաձայնմամբ։ Նա բազմիցս մեղադրել է նախագահ Էրդողանին և նրա որդուն՝ Բիլալին, կոռուցիայի և փողերի լվացման մեջ։
Քըլըչդարօղլուն հայտնի է իր հակահայկական ելույթներով, որտեղ նա հայերին մեղադրում է տեռորիզմի, մարդկության դեմ կատարած հանցանքների ու հակաադրբեջանական գործողությունների մեջ՝ անընդհատ պնդելով որ հայերը պետք  է հեռանան «ադրբեջանական տարածքներից»։ Նա նաև բազմիցս դեմ է արտահայտվել հայերի ցեղասպանության ճանաչմանն ու կոչ արել, որ այդ հարցը թողնվի պատմաբաններին։ Բայց, դրան զուգահեռ, այցելել է Ստամբուլում տեղակայված «Հրանտ Դինք» հիմնադրամ և հանդիպել Դինքի այրուն՝ Ռաքելին։ Քըլըչդարօղլուն համարվում է նաև Թուրքիայի քեմալիստական շարժման առաջնորդ։

Кто является лидером турецкой оппозиции и как он относится к Армении?
Лидер Народной Республиканской партии Турции (РНП) Кемаль Кылычдароглу станет единым кандидатом турецкой оппозиции на майских выборах. Такое решение уже принято, сообщает сегодня турецкая «Hurriyet».
Кылычдачоглу — лидер республиканской народной партии Турции с 2010 года, член парламента Турции с 2002 года. Семья Кылычдароглу принадлежит к племени алевитов Курейшан.
В 2009 году он был выдвинут Народной Республиканской партии Турции на должность мэра Стамбула, получив 36,8% голосов. На 33-м съезде партии, состоявшемся 22 мая 2010 года, после отставки Дениза Байкала он был избран Председателем Народной партии Турции. 1246 из 1250 делегатов проголосовали за кандидатуру Кылычдароглу, что стало рекордом в истории РНП Турции.
В 2016 на Кылычдароглу в районе Арвин было совершено покушение. Перед конституционным референдумом 2017 года Кылычдароглу активно выступал против конституционных поправок, значительно расширивших полномочия президента Эрдогана.
Кылычдароглу известен тем, что поднял вопрос о коррупционных сделках Эрдогана и его семьи. Он неоднократно обвинял президента Эрдогана и его сына Билала в коррупции и отмывании денег.
Кылчдароглу известен своими антиармянскими выступлениями, где обвиняет армян в терроризме, преступлениях против человечности и антиазербайджанских действиях, постоянно настаивая на том, чтобы армяне покинули «азербайджанские территории». Он также неоднократно высказывался против признания Геноцида армян и призывал оставить этот вопрос на усмотрение историков. Но в то же время он посетил фонд «Грант Динк», расположенный в Стамбуле, и встретился с вдовой Динка Ракель. Киличдароглу также считается лидером кемалистского движения в Турции.