Համաշխարհային օվկիանոսի պաշտպանության մասին գլոբալ համաձայնագիրը հավանության է արժանացել
Տևական բանակցություններից հետո ավելի քան հարյուր երկրի միջև պատմական համաձայնություն է ձեռք բերվել համաշխարհային օվկիանոսի պաշտպանության վերաբերյալ:
Բաց ծովի մասին պայմանագիրը նախատեսում է, որ մինչև 2030 թվականը համաշխարհային օվկիանոսի 30%-ը կդառնա պահպանվող տարածք, ինչը թույլ կտա պաշտպանել և վերականգնել ծովային բուսական և կենդանական աշխարհը:
Համաձայնագիրը ձեռք է բերվել Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանում 38 ժամ քննարկումներից հետո․ հայտնում է BBC-ն։
Ընդհանուր առմամբ, բանակցությունները տևել են ավելի քան 10 տարի, այդ թվում՝ համաձայնագրի ֆինանսավորման և ձկնորսության իրավունքների շուրջ տարաձայնությունների պատճառով:
Օվկիանոսի պաշտպանության վերաբերյալ վերջին միջազգային համաձայնագիրը ստորագրվել է 40 տարի առաջ՝ 1982 թվականին, ՄԱԿ-ի Ծովային իրավունքի կոնվենցիան է: Այն ամրապնդեց բաց ծովի ազատության սկզբունքը, համաձայն որի միջազգային ջրերում բոլոր երկրներն իրավունք ունեն զբաղվել ձկնորսությամբ, նավարկությամբ և հետազոտական գործունեությամբ: Այժմ բաց ծովի միայն 1,2%-ն է պաշտպանված։

A global agreement on the protection of the world's oceans has been approved
After lengthy negotiations, more than a hundred countries have reached a historic agreement on protecting the world's oceans.
The Treaty on the High Seas stipulates that by 2030, 30% of the world's oceans will become protected areas, allowing the protection and restoration of marine flora and fauna.
The agreement was reached after 38 hours of discussions at the UN headquarters in New York. BBC reports.
In all, negotiations have dragged on for over ten years, including disagreements over the agreement's financing and fishing rights.
The final international agreement on ocean protection was signed 40 years ago in 1982, the United Nations Convention on the Law of the Sea. It reinforced the principle of freedom of the high seas, according to which all countries have the right to engage in fishing, navigation, and research activities in international waters. Now only 1.2% of the open sea is protected.