Էրդողանն առաջատարն է նախընտրական մրցավազքում
Թուրքիայի գործող նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը նախագահական ընտրությունների շեմին ֆավորիտն է։ Դա է ցույց տալիս «Areda Survey» հետազոտական կենտրոնի հարցումը։
Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ Թուրքիայում համընդհանուր ընտրությունները (միաժամանակ նախագահական և խորհրդարանական) նշանակված են մայիսի 14-ին: Նա հայտնել է, որ մարտին կառավարությունը խորհրդարանին կառաջարկի մայիսի 14-ը ընդունել որպես համընդհանուր ընտրությունների օր, իսկ մերժման դեպքում կօգտագործի իր լիազորությունները: Էրդողանի, որպես նախագահի, լիազորությունները բավարար են խորհրդարանը ցրելու և հրամանագրից 60 օր անց արտահերթ ընտրություններ հայտարարելու համար։ Էրդողանը կլինի «Հանրապետության միության» թեկնածուն։ Ընդդիմադիր վեց կուսակցությունների կոալիցիան մինչ օրս թեկնածու չի առաջադրել։

Эрдоган лидирует в предвыборной гонке
Нынешний президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган является фаворитом в преддверии президентских выборов. Об этом свидетельствует опрос исследовательского центра «Areda Survey».
Ранее Реджеп Тайип Эрдоган объявил, что всеобщие выборы в Турции (как президентские, так и парламентские) назначены на 14 мая. Он сообщил, что в марте правительство предложит парламенту принять 14 мая днем ​​всеобщих выборов, а в случае отказа воспользуется своими полномочиями. Полномочий Эрдогана как президента достаточно, чтобы распустить парламент и назначить досрочные выборы через 60 дней после указа. Эрдоган будет кандидатом от "Союза республики". Коалиция шести оппозиционных партий пока не выдвинула кандидата.