Էրդողանն առաջատարն է նախընտրական մրցավազքում
Թուրքիայի գործող նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը նախագահական ընտրությունների շեմին ֆավորիտն է։ Դա է ցույց տալիս «Areda Survey» հետազոտական կենտրոնի հարցումը։
Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ Թուրքիայում համընդհանուր ընտրությունները (միաժամանակ նախագահական և խորհրդարանական) նշանակված են մայիսի 14-ին: Նա հայտնել է, որ մարտին կառավարությունը խորհրդարանին կառաջարկի մայիսի 14-ը ընդունել որպես համընդհանուր ընտրությունների օր, իսկ մերժման դեպքում կօգտագործի իր լիազորությունները: Էրդողանի, որպես նախագահի, լիազորությունները բավարար են խորհրդարանը ցրելու և հրամանագրից 60 օր անց արտահերթ ընտրություններ հայտարարելու համար։ Էրդողանը կլինի «Հանրապետության միության» թեկնածուն։ Ընդդիմադիր վեց կուսակցությունների կոալիցիան մինչ օրս թեկնածու չի առաջադրել։

Erdogan is the leader in the pre-election race
The current president of Turkey, Recep Tayyip Erdogan, is the favorite on the threshold of the presidential elections. This is what the survey of the "Areda Survey" research center shows.
Recep Tayyip Erdogan announced earlier that the general elections in Turkey (both presidential and parliamentary) are scheduled for May 14. He said that in March, the government would propose to the parliament to accept May 14 as the day of general elections, and in case of refusal, it would use its powers. Erdogan's powers as president are sufficient to dissolve the parliament and call for early elections 60 days after the decree. Erdogan will be the candidate for the Union of the Republic. The coalition of six opposition parties has yet to nominate a candidate.