Իրանը 18 անգամ գերազանցել Է ուրանի հարստացման սահմանաչափը
Ատոմային Էներգիայի միջազգային գործակալությունը (ՄԱԳԱՏԷ) հայտնաբերել է, որ Իրանն ունի 18 անգամ ավելի հարստացված ուրան, քան նախատեսված է միջուկային համաձայնագրում: Այս մասին փետրվարի 28-ին հաղորդել Է «AFP» գործակալությունը՝ վկայակոչելով ՄԱԳԱՏԷ-ի զեկույցը։
Գործակալության տվյալներով՝ Իրանում հարստացված ուրանի ընդհանուր քանակը ներկայումս 3,76 տոննա է՝ 202,8 կգ առավելագույն թույլատրելի ցուցանիշի փոխարեն: ՄԱԳԱՏԷ-ի տեսուչները նաև Իրանի միջուկային օբյեկտում ուրանի մասնիկներ են հայտնաբերել, որոնք հարստացված են մինչև ռեկորդային 83,7%, ինչը գրեթե բավարար է միջուկային ռումբի արտադրության համար: Միջուկային զենքի ստեղծման համար պահանջվում է 90% հարստացում։

Citing the IAEA report, the AFP agency reported on February 28 that the International Atomic Energy Agency (IAEA) has found that Iran has 18 times more enriched uranium than the nuclear deal allows.
According to the agency, the total amount of enriched uranium in Iran is currently 3.76 tons, instead of the maximum permissible figure of 202.8 kg. IAEA inspectors also found uranium particles at Iran's nuclear facility enriched to a record 83.7%, nearly enough to make a nuclear bomb. Nuclear weapons require 90% enrichment.