Բլինքենը ժամանել է Ղազախստան
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը ժամանել է Ղազախստան. այս մասին հայտնում է «Ղազինֆորմ» գործակալությունը:
Սա ամերիկյան դիվանագիտության ղեկավարի առաջին այցն է Ղազախստան։
ԱՄՆ պետքարտուղարը բանակցություններ է վարել Ղազախստանի փոխվարչապետ, արտաքին գործերի նախարար Մուխթար Տլեուբերդիի հետ: Սպասվում է Բլինքենի հանդիպումը նախագահ Կասիմժոմարտ Տոկաևի հետ։
Իսկ այսօր Աստանայում ԱՄՆ պետքարտուղարի մասնակցությամբ տեղի կունենա Կենտրոնական Ասիայի եւ ԱՄՆ-ի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարների C5+1 ձեւաչափով նախարարական հանդիպումը: Օրակարգում են ԱՄՆ-ի հետ տարածաշրջանային համագործակցության և գործընկերության հետագա զարգացման հարցերը։

Blinken arrived in Kazakhstan
The US Secretary of State held talks with Deputy Prime Minister, Minister of Foreign Affairs of Kazakhstan Mukhtar Tleuberdi. Blinken's meeting with President Kasimjomart Tokayev is expected.
And today in Astana, the ministerial meeting of the heads of foreign political departments of Central Asia and the United States in the C5+1 format will take place with the participation of the US Secretary of State. Issues of further development of regional cooperation and partnership with the USA are on the agenda.