Թուրքիայի երկրաշարժերի հասցրած նյութական վնասը մոտ 34.2 միլիարդ դոլար է
Թուրքիայի ավերիչ երկրաշարժերի հասցրած նյութական վնասը կազմում է 34.2 միլիարդ դոլար (645 մլրդ 884 մլն 100 հազար թուրքական լիրա):
Այս մասին հայտնել է Համաշխարհային բանկի (ՀԲ) Թուրքիայի գրասենյակի տնօրեն Հումբերտո Լոպեսը՝ ներկայացնելով «Գլոբալ արագ աղետների վնասի գնահատման զեկույցը» (GRADE): Նա նաև նշել է, որ հիշյալ ցուցանիշը համապատասխանում է Թուրքիայի համախառն ներքին արդյունքի (ՀՆԱ) 4%-ին։
Զեկույցում նշված է, որ շարունակվող հետցնցումները կարող են ժամանակի ընթացքում ավելի մեծացնել վնասի չափերը:
Ընդգծելով, որ երկրաշարժի շրջանը ներառում է նաև Թուրքիայի աղքատության ամենաբարձր մակարդակ ունեցող նահանգներից մի քանիսը՝ զեկույցում ասվում է, որ տարածաշրջանում տեղակայված է սիրիացի փախստականների գրեթե 50 %-ը՝ ավելի քան 1.7 միլիոն փախստական։
Զեկույցում նաև հաշվարկվել է, որ 1.25 միլիոն մարդ ժամանակավորապես անօթևան է մնացել շենքերի ամբողջական կամ մասնակի փլուզման պատճառով:
Թուրքական կողմի պաշտոնական տվյալների համաձայն՝ 44.374 մարդու կյանք խլած երկրաշարժերի պատճառած վնասի ծավալը դեռևս հստակեցվում է. հայտնում է Ermenihaber.am-ը։

The material damage caused by the earthquakes in Turkey is about 34.2 billion dollars
The material damage caused by the devastating earthquakes in Turkey is 34.2 billion dollars (645 billion 884 million 100 thousand Turkish liras).
This was announced by Humberto Lopez, director of the World Bank (WB) office in Turkey, presenting the "Global Rapid Disaster Damage Assessment Report" (GRADE). He also noted that the figure corresponds to 4% of Turkey's gross domestic product (GDP).
The report indicated that continued aftershocks could increase the extent of the damage over time.
Noting that the earthquake region also includes some of Turkey's provinces with the highest poverty levels, the report said the area is home to almost 50% of Syrian refugees, more than 1.7 million.
The report also estimated that 1.25 million people were temporarily homeless due to the total or partial collapse of buildings.
According to the official data of the Turkish side, the extent of the damage caused by the earthquakes, which killed 44,374 people, is still being clarified. Ermenihaber.am reports.