Սերբիան համաձայնել է չխանգարել Կոսովոյի անդամակցությանը միջազգային կազմակերպություններին
Բելգրադի և Պրիշտինայի միջև հարաբերությունների կարգավորման` ԵՄ առաջարկած ծրագիրը ենթադրում է, որ Սերբիան դեմ չի լինի Կոսովոյի անդամակցությանը միջազգային կազմակերպություններին․ այս մասին ասված է փաստաթղթի հրապարակված տեքստում, որը նախապես համաձայնեցրել են կողմերը:
«Կողմերը ելնում են նրանից, որ երկուսից ոչ մեկը չի կարող մյուս կողմին ներկայացնել միջազգային ասպարեզում կամ հանդես գալ նրա անունից։ Սերբիան դեմ չի լինի Կոսովոյի անդամակցությանը որևէ միջազգային կազմակերպության»,- ասվում է այնտեղ։
Բացի այդ, ծրագիրը ենթադրում է պետհամարանիշների, անձնագրերի և այլ փաստաթղթերի ճանաչում, ներկայացուցչությունների ստեղծում և տարբեր ոլորտներում հարաբերությունների ակտիվացում։ Բացի այդ, կողմերից ոչ մեկը չպետք է արգելափակի մյւսի գործողությունները ԵՄ-ին անդամակցելու ճանապարհին․ տեղեկացավ «Ռադարը»։
Բելգրադը և Պրիշտինան, ԵՄ նախագահությամբ պետք է հնարավոր կարգավորման շրջանակներում, պետք է համատեղ հանձնաժողով ստեղծեն, որն էլ կհետևի համաձայնագրի կետերի կատարմանը:

Сербия согласилась не препятствовать членству Косово в международных организациях
Предложенная ЕС программа нормализации отношений между Белградом и Приштиной предполагает, что Сербия не будет выступать против членства Косово в международных организациях. Об этом говорится в опубликованном тексте документа, который был предварительно согласован сторонами.
"Стороны исходят из того, что ни одна из них не может представлять другую сторону на международной арене или действовать от ее имени. Сербия не будет возражать против членства Косово в какой-либо международной организации ", - говорится в сообщении.
Кроме того, программа предполагает распознавание номерных знаков, паспортов и других документов, создание представительств и активизацию отношений в различных сферах. Кроме того, ни одна из сторон не должна блокировать действия другой на пути к членству в ЕС. Об этом сообщает «Радар».
Белград и Приштина под председательством ЕС должны создать совместную комиссию, которая будет следить за выполнением пунктов соглашения, в рамках возможного урегулирования.