Ղազախստանի վարչապետ Ալիխան Սմաիլովը հրամանագիր է ստորագրել Ռուսաստանում Ղազախստանի առևտրային ներկայացուցչությունը փակելու մասին։
Ավելի վաղ Ղազախստանի առևտրի և ֆինանսների նախարարությունում առևտրային ներկայացուցչության փակումը բացատրել էին ավելորդ կառույցների օպտիմալացմամբ։
Միևնույն ժամանակ, ռուսական կողմը հայտարարել է, որ չի պատրաստվում փակել Ղազախստանում իր առևտրային ներկայացուցչությունը: ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտնել է, որ հիշյալ համաձայնագրի իրականացման վերաբերյալ ստանձնած բոլոր պարտավորությունները կկատարվեն ամբողջ ծավալով։

Kazakhstan has closed its trade representation in Russia
The Prime Minister of Kazakhstan, Alikhan Smailov, signed a decree to close the trade representation of Kazakhstan in Russia.
Earlier, the optimization of unnecessary structures explained the closure of the commercial representation in the Ministry of Trade and Finance of Kazakhstan.
At the same time, the Russian side has announced that it is not going to close its commercial representation in Kazakhstan. Maria Zakharova, the official representative of the Russian Foreign Ministry, said that all the obligations undertaken regarding the implementation of the agreement above would be fulfilled in full.