Էրդողանն ու Ալիևը քննարկել են Բաքվի և Երևանի միջև հարաբերությունների կարգավորման հեռանկարները
Ադրբեջանի և Թուրքիայի նախագահներ Իլհամ Ալիևը և Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը շաբաթ օրը Ստամբուլում կայացած հանդիպմանը քննարկել են երկկողմ համագործակցության հարցեր, ինչպես նաև Բաքվի և Երևանի միջև հարաբերությունների կարգավորման հեռանկարները։ Այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ գործակալությունը։
«Զրույցի ընթացքում քննարկվել են Ադրբեջանի և Թուրքիայի միջև քաղաքական, տնտեսական, առևտրային, էներգետիկ, ռազմական և ռազմատեխնիկական ոլորտներում համագործակցության հետագա խորացման հեռանկարները։ Պետությունների ղեկավարները մտքեր են փոխանակել նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման և խաղաղության օրակարգի շուրջ»,- ասված է հաղորդագրությունում։
Ալիևը ցավակցություն է հայտնել Էրդողանին և Թուրքիայի ժողովրդին ավերիչ երկրաշարժերի հետևանքով զոհերի կապակցությամբ։ Նա ընդգծել է, որ Ադրբեջանը շարունակելու է մարդասիրական օգնություն ցուցաբերել աղետի հետևանքները վերացնելու համար։
Իր հերթին Էրդողանը շնորհակալություն է հայտնել երկրաշարժերից հետո Ադրբեջանի ցուցաբերած աջակցության և համերաշխության համար։ «Թուրքիայի նախագահն ընդգծել է, որ ադրբեջանցի փրկարարներն ու բժիշկները մեծ խիզախությամբ և վճռականությամբ շարունակում են աշխատել երկրաշարժի գոտում, անձնուրաց կերպով աշխատում են մարդկանց փրկելու համար»,- հայտնում է աղբյուրը։

Эрдоган и Алиев обсудили перспективы нормализации отношений между Баку и Ереваном
Президенты Азербайджана и Турции Ильхам Алиев и Реджеп Тайип Эрдоган обсудили вопросы двустороннего сотрудничества, а также перспективы нормализации отношений между Баку и Ереваном на встрече, состоявшейся в субботу в Стамбуле. Об этом сообщает агентство ТАСС.
"В ходе беседы были обсуждены перспективы дальнейшего углубления сотрудничества между Азербайджаном и Турцией в политической, экономической, торговой, энергетической, военной и военно-технической сферах. Главы государств также обменялись мнениями по повестке мира и урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном", - говорится в сообщении.
Алиев выразил соболезнования Эрдогану и народу Турции в связи с жертвами разрушительного землетрясения. Он подчеркнул, что Азербайджан продолжит оказание гуманитарной помощи для ликвидации последствий стихии.
В свою очередь Эрдоган поблагодарил за поддержку и солидарность, проявленные Азербайджаном после землетрясений. «Президент Турции подчеркнул, что азербайджанские спасатели и медики с большим мужеством и решимостью продолжают работать в зоне землетрясения, они самоотверженно трудятся для спасения людей», - сообщает источник.