Էրդողանն ու Ալիևը քննարկել են Բաքվի և Երևանի միջև հարաբերությունների կարգավորման հեռանկարները
Ադրբեջանի և Թուրքիայի նախագահներ Իլհամ Ալիևը և Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը շաբաթ օրը Ստամբուլում կայացած հանդիպմանը քննարկել են երկկողմ համագործակցության հարցեր, ինչպես նաև Բաքվի և Երևանի միջև հարաբերությունների կարգավորման հեռանկարները։ Այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ գործակալությունը։
«Զրույցի ընթացքում քննարկվել են Ադրբեջանի և Թուրքիայի միջև քաղաքական, տնտեսական, առևտրային, էներգետիկ, ռազմական և ռազմատեխնիկական ոլորտներում համագործակցության հետագա խորացման հեռանկարները։ Պետությունների ղեկավարները մտքեր են փոխանակել նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման և խաղաղության օրակարգի շուրջ»,- ասված է հաղորդագրությունում։
Ալիևը ցավակցություն է հայտնել Էրդողանին և Թուրքիայի ժողովրդին ավերիչ երկրաշարժերի հետևանքով զոհերի կապակցությամբ։ Նա ընդգծել է, որ Ադրբեջանը շարունակելու է մարդասիրական օգնություն ցուցաբերել աղետի հետևանքները վերացնելու համար։
Իր հերթին Էրդողանը շնորհակալություն է հայտնել երկրաշարժերից հետո Ադրբեջանի ցուցաբերած աջակցության և համերաշխության համար։ «Թուրքիայի նախագահն ընդգծել է, որ ադրբեջանցի փրկարարներն ու բժիշկները մեծ խիզախությամբ և վճռականությամբ շարունակում են աշխատել երկրաշարժի գոտում, անձնուրաց կերպով աշխատում են մարդկանց փրկելու համար»,- հայտնում է աղբյուրը։

Erdogan and Aliyev discussed the prospects of normalization of relations between Baku and Yerevan
Presidents of Azerbaijan and Turkey Ilham Aliyev and Recep Tayyip Erdogan discussed issues of bilateral cooperation, as well as prospects for normalization of relations between Baku and Yerevan, at a meeting held in Istanbul on Saturday. This is reported by the TASS agency.
"During the conversation, prospects for further deepening of cooperation between Azerbaijan and Turkey in the political, economic, trade, energy, military and military-technical spheres were discussed. The leaders of the states also exchanged ideas on the agenda of peace and regulation of relations between Armenia and Azerbaijan," the message said.
Aliyev expressed his condolences to Erdogan and the people of Turkey regarding the victims of the devastating earthquakes. He emphasized that Azerbaijan will continue to provide humanitarian aid to eliminate the consequences of the disaster.
In turn, Erdogan thanked for the support and solidarity shown by Azerbaijan after the earthquakes. "The President of Turkey emphasized that the Azerbaijani rescuers and doctors continue to work in the earthquake zone with great courage and determination, they work selflessly to save people," the source informs.