ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարն ի գիտություն է ընդունում Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումները
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարն ի գիտություն է ընդունում Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումները, որոնք ընդունվել են փետրվարի 22-ին Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև վարույթում։ Այս մասին Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վարույթում Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումների վերաբերյալ հայտարարել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի խոսնակ Ստեֆան Դյուժարիկը։
«Գլխավոր քարտուղարը ողջունում է Հայաստանի և Ադրբեջանի կառավարությունների վստահությունը Արդարադատության միջազգային դատարանին, որոնք խնդրել էին լուծել իրենց տարաձայնությունները:
Նա հիշեցնում է, որ դատարանի վճիռները պարտադիր են կատարման և հույս է հայտնում, որ կողմերը կկատարեն իրենց պարտականությունները՝ ներառյալ Լաչինի միջանցքով երկու ուղղություններով մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների անարգել տեղաշարժն ապահովելը։
Գլխավոր քարտուղարը հույս է հայտնում, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը կշարունակեն աշխատել իրենց երկկողմ հարաբերությունների բարելավման ուղղությամբ և վճռականորեն խրախուսում է կառուցողական երկխոսությունը»,- ասված է հայտարարությունում։

The UN Secretary General takes note of the decisions of the International Court of Justice
The Secretary General of the United Nations takes note of the decisions of the International Court of Justice, which were adopted on February 22 in the proceedings between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan. This was stated by the UN Secretary General's spokesman Stéphane Dujarric regarding the decisions of the International Court of Justice in the proceedings between Armenia and Azerbaijan.
"The Secretary-General welcomes the confidence of the governments of Armenia and Azerbaijan in the International Court of Justice, which asked them to resolve their differences.
He reminds us that the court's judgments are mandatory and expresses hope that the parties will fulfill their obligations, including ensuring the unimpeded movement of people, vehicles, and cargo in both directions through the Lachin Corridor.
The Secretary-General expresses hope that Armenia and Azerbaijan will continue to work towards improving their bilateral relations and strongly encourages constructive dialogue," the statement said.