ԵՄ-ն ի գիտություն է ընդունում Արդարադատության միջազգային դատարանի պարտադիր որոշումը՝ կոչ անելով Ադրբեջանին բացել միջանցքը
24 Փետրվարի, 10:04
ԵՄ-ն ի գիտություն է ընդունում Արդարադատության միջազգային դատարանի պարտադիր որոշումը` ընդգծելով, որ Ադրբեջանը պետք է ձեռնարկի իրենից բխող բոլոր միջոցառումները՝ ապահովելու մարդկանց, տրանսպորտի և բեռների անխոչընդոտ անցումը Լաչինի միջանցքի երկու կողմերով։
ԵՄ-ն շարունակում է անհանգստանալ Լաչինի միջանցքում շարունակվող խոչընդոտների և տեղի քաղաքացիական բնակչության համար դրա հետևանքով առաջացած մարդասիրական հետևանքների կապակցությամբ: Միջանցքի օգտագործման վերաբերյալ Ադրբեջանի բոլոր մտահոգությունները կարող են և պետք է լուծվեն բացառապես երկխոսության միջոցով։
ԵՄ-ն կրկին կոչ է անում Ադրբեջանի իշխանություններին և բոլոր պատասխանատուներին՝ երաշխավորել Լաչինի միջանցքով տեղաշարժվելու ազատությունն ու անվտանգությունը՝ համաձայն 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության շրջանակներում ստանձնած պարտավորությունների: Մենք նաև ընդգծում ենք տուժած բնակչությանը գազի, էլեկտրաէներգիայի և այլ ծառայությունների անխափան մատակարարումն ապահովելու կենսական անհրաժեշտությունը։
ԵՄ-ն շարունակում է ներգրավված լինել, այդ թվում՝ ամենաբարձր մակարդակով, աջակցելու Հարավային Կովկասում խաղաղության և անվտանգության ամրապնդմանն ուղղված ջանքերին:

ЕС принимает к сведению обязательное для исполнения решение Международного суда ООН, призывающее Азербайджан открыть коридор
ЕС принимает к сведению обязательное для исполнения решение Международного суда, подчеркивая, что Азербайджан должен принять все меры в пределах своих возможностей для обеспечения беспрепятственного прохода людей, транспорта и товаров по обеим сторонам Лачинского коридора.
ЕС по-прежнему обеспокоен сохраняющимися препятствиями в Лачинском коридоре и вытекающими из этого гуманитарными последствиями для местного гражданского населения. Все опасения Азербайджана по поводу использования коридора могут и должны решаться исключительно путем диалога.
ЕС вновь призывает власти Азербайджана и всех ответственных лиц гарантировать свободу и безопасность передвижения по Лачинскому коридору в соответствии с обязательствами, взятыми в трехсторонней декларации от 9 ноября 2020 года. Мы также подчеркиваем насущную необходимость обеспечения бесперебойного снабжения пострадавшего населения газом, электроэнергией и другими услугами.
ЕС продолжает участвовать, в том числе на самом высоком уровне, в поддержке усилий по укреплению мира и безопасности на Южном Кавказе.