Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն արձագանքել է ՀՀ վարչապետի հայտարարություններին
Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն արձագանքել է ՄԱԿ արդարադատության միջազգային դատարանի՝ Լաչինի միջանցքի վերաբերյալ որոշման վերաբերյալ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարություններին։
Ըստ Ադրբեջանի ԱԳՆ-ի՝ միջազգային դատարանն իրենց դեմ չի կայացրել վճիռը և մերժել է Հայաստանի պահանջն այն մասին, որ Լաչինով շարժումն իրականացվի «ազատ», այսինքն՝՝ առանց որևէ վերահսկողության, ինչպես պնդում է Հայաստանը։
«Դատարանի ժամանակավոր խնդրանքը նույնական չէ Հայաստանի խնդրանքին»,- ասված է նրանց հայտարարության մեջ,- «Իր որոշման մեջ դատարանը հաշվի է առել Ադրբեջանի ջանքերը այն հնարավորությունների սահմաններում, որոնք նա ձեռնարկել և կձեռնարկի Լաչինի ճանապարհով երթևեկության անվտանգությունն ապահովելու, ինչպես նաև 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարության պայմանները կատարելու համար»։
Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն նաև նշել է, թե իրենք հանդես են եկել Լաչինի ճանապարհի սկզբնամասում սահմանային անցակետ տեղադրելու առաջարկով. «Սակայն Հայաստանի կողմից այդ առաջարկից հրաժարվելը վկայում է Լաչինի ճանապարհի օգտագործման թափանցիկության հանդեպ Հայաստանի անշահախնդրության և չարաշահումները շարունակելու մտադրության մասին»,- ասված է նրանց հայտարարության մեջ։

МИД Азербайджана ответил на заявления премьер-министра Армении
МИД Азербайджана отреагировал на заявления премьер-министра РА Никола Пашиняна относительно решения Международного суда ООН по Лачинскому коридору.
По данным МИД Азербайджана, якобы международный суд не вынес им решения и отклонил требование Армении о эксплуатации  Лачинского коридора «свободно», то есть без какого-либо контроля, как утверждает Армения.
«Временный запрос суда выполнить условия трехсторонней декларации.— это не то же самое, что запрос Армении », — говорится в их заявлении.
В МИД Азербайджана также заявили, что выступили с предложением установить пограничный пункт в начале Лачинской дороги. «Однако отказ Армении от этого предложения свидетельствует о незаинтересованности Армении в прозрачности использования Лачинской дороги и ее намерении продолжать злоупотребления », — говорится в их заявлении.