Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն արձագանքել է ՀՀ վարչապետի հայտարարություններին
Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն արձագանքել է ՄԱԿ արդարադատության միջազգային դատարանի՝ Լաչինի միջանցքի վերաբերյալ որոշման վերաբերյալ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարություններին։
Ըստ Ադրբեջանի ԱԳՆ-ի՝ միջազգային դատարանն իրենց դեմ չի կայացրել վճիռը և մերժել է Հայաստանի պահանջն այն մասին, որ Լաչինով շարժումն իրականացվի «ազատ», այսինքն՝՝ առանց որևէ վերահսկողության, ինչպես պնդում է Հայաստանը։
«Դատարանի ժամանակավոր խնդրանքը նույնական չէ Հայաստանի խնդրանքին»,- ասված է նրանց հայտարարության մեջ,- «Իր որոշման մեջ դատարանը հաշվի է առել Ադրբեջանի ջանքերը այն հնարավորությունների սահմաններում, որոնք նա ձեռնարկել և կձեռնարկի Լաչինի ճանապարհով երթևեկության անվտանգությունն ապահովելու, ինչպես նաև 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարության պայմանները կատարելու համար»։
Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն նաև նշել է, թե իրենք հանդես են եկել Լաչինի ճանապարհի սկզբնամասում սահմանային անցակետ տեղադրելու առաջարկով. «Սակայն Հայաստանի կողմից այդ առաջարկից հրաժարվելը վկայում է Լաչինի ճանապարհի օգտագործման թափանցիկության հանդեպ Հայաստանի անշահախնդրության և չարաշահումները շարունակելու մտադրության մասին»,- ասված է նրանց հայտարարության մեջ։

The Azerbaijani Foreign Ministry responded to the statements of the RA Prime Minister
The Azerbaijani Foreign Ministry responded to the statements of the UN International Court of Justice and the views of the RA Prime Minister Nikol Pashinyan on the decision of the Lachin corridor.
According to the Azerbaijani Foreign Ministry, the International Court did not oppose the verdict. It rejected Armenia's demand that the movement by the Lachin corridor be carried out  "freely," without any control, as Armenia claims.
"The temporary request of the court is not identical to Armenia's request," the court said in its decision, "the court took into account the opportunities it to ensure the security of Lachin, as it was November 20, 2020. to make the terms of the trilateral statement. "
Azerbaijani Foreign Ministry also noted that they made a border checkpoint at the beginning of the Lachin road, "However, Armenia's refusal to continue this proposal to continue the intention of Armenia's unselfishness and abuse about the transparency of the Lachin road," the statement said.