Վրաստանի ԱԳՆ-ն Բելառուսին կոչ է արել հարգել երկրի տարածքային ամբողջականությունը
«Վրաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը դատապարտում է Բելառուսի նախագահի հանդիպումը օկուպացիոն ռեժիմի ներկայացուցիչների հետ», - ասված է հայտարարության մեջ, որը տարածվել է Աբխազիայի առաջնորդ Ասլան Բժանիայի՝ Բելառուս ժամանելու կապակցությամբ:
Վրաստանի ԱԳՆ գնահատականով՝ այդ գործողությունը Ռուսաստանի օկուպացիոն ռեժիմն օրինականացնելու փորձ է։
«Հիշյալ գործողությունը կոպտորեն խախտում է Վրաստանի ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններում և փորձ է օրինականացնել ռուսական օկուպացիոն ռեժիմը։
Կոչ ենք անում Բելառուսին՝ հարգել Վրաստանի ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններում, դադարեցնել միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքներին ու նորմերին հակասող գործողությունների ձեռնարկումը», -  ասված է հայտարարության մեջ:
Հիշեցնենք, որ Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն Աբխազիայի ղեկավար Ասլան Բժանիայի հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել էր. «Միգուցե այս հարաբերություններն էլ ծառայեն աբխազ և վրաց ժողովուրդների միջև խաղաղությանն ու բարեկամությանը»։

The Foreign Ministry of Georgia called on Belarus to respect the country's territorial integrity
"The Ministry of Foreign Affairs of Georgia condemns the meeting of the President of Belarus with the representatives of the occupation regime," said the statement, which was distributed on the occasion of the arrival of the leader of Abkhazia, Aslan Bzhania, in Belarus.
According to the assessment of the Foreign Ministry of Georgia, this action is an attempt to legitimize the occupation regime of Russia.
"The mentioned operation grossly violates Georgia's sovereignty and territorial integrity within the internationally recognized borders and is an attempt to legitimize the Russian occupation regime.
We call on Belarus to respect Georgia's sovereignty and territorial integrity within the internationally recognized borders, to stop taking actions contrary to international law's fundamental principles and norms," the statement said.
It should be noted that the President of Belarus, Alexander Lukashenko, announced during the meeting with the head of Abkhazia, Aslan Bzhania, "Perhaps these relations will also serve the peace and friendship between the Abkhazian and Georgian peoples."