Սի Ծինփինը պատրաստվում է առաջիկա ամիսներին այցելել ՌԴ
Չինաստանի առաջնորդ Սի Ծինփինը պատրաստվում է առաջիկա ամիսներին այցելել Ռուսաստանի Դաշնություն՝ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի՝ Կիև կատարած վերջին այցի ֆոնին։
The Wall Street Journal պարբերականի տվյալներով՝ ՉԺՀ առաջնորդը ծրագրում է մասնակցել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ համատեղ գագաթնաժողովին:
Լրատվամիջոցները գրում են, որ Չինաստանն ու ՌԴ-ն գտնվում են այցի նախապատրաստման վաղ փուլում։ Առայժմ Սի Ծինփինի ժամանման ստույգ ամսաթիվը հայտնի չէ, սակայն կողմերը դիտարկում են ապրիլ ամսվա վերջը կամ մայիսի սկզբի ժամանակահատվածը:
Նշվում է, որ ՉԺՀ առաջնորդի ժամանման մայիսյան տարբերակը հատկապես շահավետ է Կրեմլի համար, քանի որ այդ ժամանակ նրա այցը Ռուսաստան կհամընկնի Երկրորդ համաշխարհային պատերազմում հաղթանակի տոնակատարության հետ։
Աղբյուրները հայտնում են նաև, որ Պուտինի հետ բանակցությունների շրջանակներում Չինաստանի առաջնորդը նախատեսում է մի շարք դիվանագիտական ​​հայտարարություններ անել միջուկային զենքի չկիրառման վերաբերյալ։

Си Цзиньпин собирается посетить Россию в ближайшие месяцы
Китайский лидер Си Цзиньпин планирует посетить Российскую Федерацию в ближайшие месяцы на фоне недавнего визита в Киев президента США Джо Байдена.
Как сообщает The Wall Street Journal, лидер КНР планирует принять участие в совместном саммите с президентом России Владимиром Путиным.
СМИ сообщают, что Китай и Россия находятся на начальной стадии подготовки к визиту. Пока точная дата приезда Си Цзиньпина не известна, но стороны рассчитывают на конец апреля или начало мая.
Отмечается, что майский вариант приезда лидера КНР особенно выгоден Кремлю, поскольку тогда его визит в Россию совпадет с празднованием победы во Второй мировой войне.
Источники также сообщают, что в рамках переговоров с Путиным китайский лидер планирует сделать ряд дипломатических заявлений относительно неприменения ядерного оружия.