Իրանը պատրաստ է Թեհրանում «3+3» ձևաչափով հանդիպում անցկացնել. Աբդոլահիան
Իրանը պատրաստ է Թեհրանում «3+3» ձևաչափով հանդիպում անցկացնել Ռուսաստանի, Ադրբեջանի, Թուրքիայի, Հայաստանի և Վրաստանի արտգործնախարարների հետ։ Այս մասին Իրանի մայրաքաղաքում Ռուսաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարի տեղակալ Ալեքսանդր Գրուշկոյի հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է Իրանի արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլահիանը. հայտնում է Tehran Times- ը։
Հանդիպմանը, որը տեղի է ունեցել փետրվարի 20-ին, կարևորվել է Մոսկվայի և Թեհրանի միջև համագործակցության զարգացումը երկկողմ, տարածաշրջանային և միջազգային մակարդակներում:
«3+3» ձևաչափով հանդիպումներ՝ անդրկովկասյան երեք հանրապետությունների (Հայաստան, Ադրբեջան, Վրաստան) և երեք տարածաշրջանային տերությունների (Ռուսաստան, Թուրքիա, Իրան) մասնակցությամբ, վերջին շրջանում չեն անցկացվել։ «3+3» հարթակի մեկնարկը տրվել է Մոսկվայում՝ 2021 թվականի դեկտեմբերի 10-ին։ Այն ժամանակ վրացական կողմը չի մասնակցել հանդիպմանը։

Иран готов провести в Тегеране встречу в формате «3+3». Абдолахиан
Иран готов провести в Тегеране встречу в формате «3+3» с министрами иностранных дел России, Азербайджана, Турции, Армении и Грузии. Об этом заявил министр иностранных дел Ирана Хосейн Амир Абдолахиан в ходе встречи с заместителем главы МИД России Александром Грушко в столице Ирана. Об этом сообщает Tehran Times.
В ходе встречи, состоявшейся 20 февраля, особое внимание было уделено развитию сотрудничества между Москвой и Тегераном на двустороннем, региональном и международном уровнях.
Встречи в формате «3+3» с участием трех закавказских республик (Армения, Азербайджан, Грузия) и трех региональных держав (Россия, Турция, Иран) в последнее время не проводились. Платформа «3+3» была запущена в Москве 10 декабря 2021 года. В то время грузинская сторона не участвовала во встрече