ԱՄՆ-ը ստեղծել է կոալիցիա՝ օգնելու պաշտպանել Ուկրաինան. Բայդեն
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը Թվիթերի իր միկրոբլոգում անդրադարձել է Ուկրաինա այցին՝ շեշտելով, որ Կիևում է պատերազմի տարելիցի նախաշեմին։ Բայդենը երեք գրառում է կատարել, որոնցում, մասնավորապես, նշված է.
«Քանի որ մենք մոտենում ենք Ուկրաինա Ռուսաստանի դաժան ներխուժման տարելիցին, ես այսօր Կիևում եմ՝ հանդիպելու նախագահ Զելենսկու հետ և վերահաստատելու մեր անսասան նվիրվածությունը Ուկրաինայի ժողովրդավարությանը, ինքնիշխանությանը և տարածքային ամբողջականությանը»։
«Երբ Պուտինը սկսեց իր ներխուժումը գրեթե մեկ տարի առաջ, նա կարծում էր, թե Ուկրաինան թույլ է, իսկ Արևմուտքը՝ բաժանված։ Նա կարծում էր, որ կարող է գերազանցել մեզ: Բայց նա խորապես սխալվեց»:
«Վերջին մեկ տարվա ընթացքում Միացյալ Նահանգները Ատլանտյան օվկիանոսից մինչև Խաղաղ օվկիանոս ստեղծել է երկրների կոալիցիա՝ օգնելու պաշտպանել Ուկրաինան աննախադեպ ռազմական, տնտեսական և մարդասիրական աջակցությամբ, և այդ աջակցությունը կշարունակվի»:

The US has formed a coalition to help protect Ukraine; Biden
US President Joe Biden referred to his visit to Ukraine in his Twitter microblog, stressing that he is in Kyiv on the eve of the anniversary of the war. Biden made three posts, in which, in particular, it is stated:
"As we approach the anniversary of Russia's brutal invasion of Ukraine, I am in Kyiv today to meet with President Zelensky and reaffirm our unwavering commitment to Ukraine's democracy, sovereignty, and territorial integrity."
"When Putin began his invasion almost a year ago, he believed that Ukraine was weak and the West was divided. He thought he could outlive us. But he was deeply mistaken."
"Over the past year, the United States has built a coalition of nations from the Atlantic to the Pacific to help protect Ukraine with unprecedented military, economic, and humanitarian support, and that support will continue."