«ԵՄ-ն 27 մլն եվրո է հատկացրել հակամարտությունից տուժածներին աջակցելու» համար». Բորել
ԵՄ արտաքին  քաղաքականության բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը անդրադարձել է ԵԽ հույն պատգամավոր Պապադակիսի՝ Լաչինի միջանցքի բացման, ԵՄ դիտորդական առաքելության և բանակցությունների վերաբերյալ հարցերին։
Բորելը, մասնավորապես, պատասխանել է. «ԵՄ-ն հայ-ադրբեջանական հակամարտության հետևանքների վերացման նպատակով 2022թ. հավաքագրել է 3.6 մլն եվրո՝ մարդասիրական աջակցության համար։ Այն ամբողջությամբ հատկացվել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեին (ԿԽՄԿ), որը միակ միջազգային մարդասիրական կազմակերպությունն է, որը կարող է գործել Լաչինի միջանցքում։
Հակամարտության սրացումից ի վեր ԵՄ-ն տրամադրել է մոտ 27 միլիոն եվրո մարդասիրական օգնություն՝ ռազմական գործողություններից տուժած առավել խոցելի բնակչությանն աջակցելու համար»։

"The EU allocated 27 million euros to support the victims of the conflict;"Borel
The High Representative of the EU Foreign Policy, Josep Borrell, addressed the questions of the Greek member of the European Council Papadakis regarding the opening of the Lachine Corridor, the EU observation mission, and the negotiations.
Borel, in particular, answered, "The EU 2022 collected 3.6 million euros for humanitarian assistance to eliminate the consequences of the Armenian-Azerbaijani conflict. It has been fully allocated to the International Committee of the Red Cross (ICRC), which is the only international humanitarian organization that can operate in the Lachin Corridor.
Since the escalation of the conflict, the EU has provided around €27 million in humanitarian aid to support the most vulnerable populations affected by the hostilities."