ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմը նախազգուշացրել Է Ուկրաինայի իշխանություններին, որ եկել է վճռորոշ պահը պատերազմի հետագիծը փոխելու համար։ Այդ մասին հայտնում է The Washington Post-ը՝ վկայակոչելով իր աղբյուրները։
Սպիտակ տան աշխատակիցները կարծում են, որ գարնանը Ռուսաստանը, ինչպես սպասվում է, հարձակում կսկսի, իսկ Ուկրաինան կարող է հակահարձակման անցնել՝ կորցրած տարածքները վերադարձնելու համար։ Այն մասին, որ հաջորդ ամիսները կրիտիկական կլինեն, ուկրաինական իշխանություններին հայտնել են հունվարին Կիև այցելած ամերիկացի պաշտոնյաները։
Ամերիկացի ռազմական վերլուծաբանները կարծում են, որ ուկրաինական զորքերի համար դժվար կլինի միաժամանակ պաշտպանել Բախմութը Դոնեցկի մարզում, որի համար ամիսներ շարունակ մարտեր են ընթանում, և սկսել գարնանային հակահարձակումըշ, որպեսզի վերադարձվեն այն տարածքները, որոնք ԱՄՆ-ն ավելի կարևոր է համարում: WP-ի զրուցակիցներն ասում են, որ եթե Ուկրաինան մարտեր մղի ամենուր, որտեղ Ռուսաստանը զորքեր է ուղարկում, ապա դա կաշխատի ռուսական կողմին օգտին։

США предупредили Украину, что наступает переломный момент в войне
Администрация президента США Джо Байдена предупредила власти Украины, что наступил решающий момент для изменения траектории войны. Об этом сообщает The Washington Post со ссылкой на свои источники.
Чиновники Белого дома считают, что Россия, как ожидается, начнет наступление весной, а Украина может начать контратаку, чтобы вернуть утраченные территории. Американские официальные лица, посетившие Киев в январе, сообщили украинским властям, что следующие месяцы будут критическими.
Американские военные аналитики считают, что украинским войскам будет сложно одновременно защищать Бахмут в Донецкой области, где бои ведутся уже несколько месяцев, и начать весеннее контрнаступление, чтобы вернуть себе районы, которые США считают более важными. Собеседники WP говорят, что если Украина будет воевать везде, куда Россия вводит войска, то это будет работать на российскую сторону.