«Վաշինգտոնն ու Բրյուսելը ձգտում են չեղարկել եռակողմ համաձայնությունները». Զախարովա
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան իր ամենշաբաթյա ասուլիսի ընթացքում մեկնաբանել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի հայտարարությունը այն մասին, որ Հայաստանը հետաքրքրված է 3+3 եռակողմ ձևաչափի զարգացմամբ։
Զախարովան, մասնավորապես, խոսել է 3+3 տարածաշրջանային ձևաչափից, դրանում Վրաստանի մասնակցության հրաժարումից և հայտարարել. «Մենք բազմիցս խոսել ենք այդ մասին, մենք ելնում ենք նրանից, որ յուրաքանչյուր պետություն իրավունք ունի մասնակցություն ունենալու միջազգային այն ձևաչափերին, որոնք համապատասխանում են իր շահերին, որոնք ուղղված չեն երրորդ երկրների դեմ և որոնք հաշվի են առնում ուժերի առկա հավասարակշռությունը։ Եթե Բաքու-Երեւան-Թբիլիսի եռակողմ հարթակը նպաստի Հարավային Կովկասում հակասությունների կարգավորմանը, տարածաշրջանում կայունության եւ անվտանգության ամրապնդմանը, ապա մենք կարող ենք միայն ողջունել, ինչի մասին բազմիցս խոսել ենք, ինչի մասին գիտեն մեր գործընկերները:
Իսկ եթե այս նախաձեռնության հետևում երևում են Վաշինգտոնի և Բրյուսելի ուրվագծերը, որոնք ձգտում են խափանել Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների եռակողմ պայմանավորվածությունների իրականացումը, ապա դա բոլորովին այլ պատմություն է»,- հայտարարել է Զախարովան։

«Вашингтон и Брюссель добиваются расторжения трехсторонних соглашений». Захарова
В ходе своей еженедельной пресс-конференции официальный представитель МИД России Мария Захарова прокомментировала заявление министра иностранных дел Республики Армения Арарата Мирзояна о том, что Армения заинтересована в развитии трехстороннего формата 3+3.
В частности, Захарова рассказала о региональном формате 3+3, отказе Грузии от участия в нем и заявила: «Мы много раз об этом говорили, мы исходим из того, что каждое государство имеет право участвовать в тех международных форматах, которые соответствуют его интересам, не направлены против третьих стран и учитывают существующий баланс сил. Если трехсторонняя площадка Баку-Ереван-Тбилиси способствует урегулированию противоречий на Южном Кавказе, укреплению стабильности и безопасности в регионе, то мы можем только приветствовать то, о чем мы много раз говорили и о чем знают наши партнеры.
А если за этой инициативой стоят силуэты Вашингтона и Брюсселя, которые пытаются сорвать выполнение трехсторонних договоренностей лидеров России, Армении и Азербайджана, то это совсем другая история », — заявила Захарова.