ՆԱՏՕ-ի երկրներն արդեն Ուկրաինային մոտ 120 մլրդ դոլարի (112 մլրդ եվրո) ռազմական, հումանիտար և ֆինանսական օգնություն են տրամադրել։ Նման տվյալներ է ներկայացրել Հյուսիսատլանտյան դաշինքի գլխավոր քարտուղար Ենս Ստոլտենբերգը՝ Վաշինգտոնում, ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ։ Հեռարձակումը ընթացել է ԱՄՆ պետդեպարտամենտի Twitter-ում։
«Բացի այդ, եվրոպական երկրները գրեթե 5 մլն ուկրաինացի փախստական են ընդունել, աննախադեպ պատժամիջոցներ են սահմանել եւ հրաժարվում են Ռուսաստանից գազից ու նավթից»,-շարունակել է Ստոլտենբերգը։ Նրա կարծիքով՝ նման գործողությունները ցույց են տալիս, թե «որքան բան կարող ենք անել, երբ Եվրոպան և Հյուսիսային Ամերիկան ուս-ուսի են լինում»,-հայտարարել է ՆԱՏՕ գլխավոր քարտուղարը։

NATO member states have already provided Ukraine with $120 billion in aid
NATO countries have already provided Ukraine with military, humanitarian, and financial aid worth about 120 billion dollars (112 billion euros). General Secretary of the North Atlantic Treaty Organization Jens Stoltenberg presented such data during a joint press conference with US Secretary of State Anthony Blinken in Washington. The broadcast took place on Twitter of the US State Department.
"Also, European countries have accepted almost 5 million Ukrainian refugees, imposed unprecedented sanctions, and refused gas and oil from Russia," Stoltenberg continued. In his opinion, such actions show "how much we can do when Europe and North America stand shoulder to shoulder," said the NATO Secretary General.