ՆԱՏՕ-ի երկրներն արդեն Ուկրաինային մոտ 120 մլրդ դոլարի (112 մլրդ եվրո) ռազմական, հումանիտար և ֆինանսական օգնություն են տրամադրել։ Նման տվյալներ է ներկայացրել Հյուսիսատլանտյան դաշինքի գլխավոր քարտուղար Ենս Ստոլտենբերգը՝ Վաշինգտոնում, ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ։ Հեռարձակումը ընթացել է ԱՄՆ պետդեպարտամենտի Twitter-ում։
«Բացի այդ, եվրոպական երկրները գրեթե 5 մլն ուկրաինացի փախստական են ընդունել, աննախադեպ պատժամիջոցներ են սահմանել եւ հրաժարվում են Ռուսաստանից գազից ու նավթից»,-շարունակել է Ստոլտենբերգը։ Նրա կարծիքով՝ նման գործողությունները ցույց են տալիս, թե «որքան բան կարող ենք անել, երբ Եվրոպան և Հյուսիսային Ամերիկան ուս-ուսի են լինում»,-հայտարարել է ՆԱՏՕ գլխավոր քարտուղարը։

Страны-члены НАТО уже предоставили Украине $120 млрд помощи
Страны НАТО уже оказали Украине военную, гуманитарную и финансовую помощь на сумму около 120 миллиардов долларов (112 миллиардов евро). Такие данные привел генеральный секретарь Организации Североатлантического договора Йенс Столтенберг в ходе совместной пресс-конференции с госсекретарем США Энтони Блинкеном в Вашингтоне. Трансляция состоялась в Twitter Госдепартамента США.
«Кроме того, европейские страны приняли почти 5 млн украинских беженцев, ввели беспрецедентные санкции и отказываются от газа и нефти из России», — продолжил Столтенберг. По его мнению, такие действия показывают, "как много мы можем сделать, когда Европа и Северная Америка стоят плечом к плечу", заявил генсек НАТО.