«Այս դժվար օրերին Թուրքիային աջակցել են ավելի քան 60 երկրներ, շնորհակալ եմ»․ Էրդողան
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն այցելել է Հաթայ՝ 7,7 և 7,6 մագնիտուդ ուժգնությամբ երկրաշարժերից տուժած քաղաքներից մեկը Ղահրամանմարաշում։
«Մենք վերապրեցինք մեր պատմության ամենամեծ երկրաշարժերից մեկը: Ցավոք, Հաթայն այս աղետից ամենաշատ տուժած քաղաքներից մեկն է, որը կրել է ամենամեծ ավերածություններն ու մարդկային կորուստները»,- ասել է Էրդողանը։
Նա նշել է, որ այս դժվար օրերին Թուրքիային աջակցել են ավելի քան 60 երկրներ։ Թուրքիայի նախագահը շնորհակալություն է հայտնել Ադրբեջանին, Իսրայելին, Սաուդյան Արաբիային, Քաթարին, Քուվեյթին, որոնք առաջինն են արձագանքել և շտապել օգնության։
Նշելով, որ Թուրքիայում կազմակերպություններն ու քաղաքացիները ֆինանսական և մարդասիրական աջակցություն են ցուցաբերել AFAD-ին այս հարցում, Էրդողանը շնորհակալություն է հայտնել քաղաքացիներին աջակցության համար։
«Այսօր մեզ համար փորձությունների օր է, հուսով եմ, որ մեր ժողովուրդը նույնպես կդիմանա դրան։ Ներկայում Թուրքիայում երկրաշարժի զոհերի թիվը 9057 է, Հաթայում զոհվածների թիվը՝ 3356 մարդ։ Երկրում վիրավորների թիվը 52979 է, ավերված շենքերի թիվը՝ 6444, այժմ Հաթայում աշխատում է ընդհանուր առմամբ 21200 զինվորական, ժանդարմ և ոստիկան»,- ասել է նա։

"More than 60 countries have supported Turkey in these difficult days, thank you;" Erdogan
Turkish President Recep Tayyip Erdogan visited Hatay, one of the cities affected by earthquakes of magnitude 7.7 and 7.6 in Ghahramanmarash.
"We survived one of the biggest earthquakes in our history. "Unfortunately, Hatay is one of the cities most affected by this disaster, which suffered the greatest destruction and loss of life," Erdogan said.
He noted that more than 60 countries supported Turkey in these difficult days. The President of Turkey thanked Azerbaijan, Israel, Saudi Arabia, Qatar, and Kuwait, who was the first to react and rush to help.
Noting that organizations and citizens in Turkey have provided financial and humanitarian support to AFAD, Erdogan thanked the citizens for their support.
"Today is a day of trials for us; I hope our people will also withstand it. Currently, the number of earthquake victims in Turkey is 9057, and the number of those killed in Hata is 3356. The number of wounded in the country is 52,979, the number of destroyed buildings is 6,444, now a total of 21,200 soldiers, gendarmerie, and police work in Hatay," he said.