Այս պահի տվյալներով Սիրիայում 4 հայազգի զոհ կա, Հալեպից մի ընտանիք՝ Թենեքեչյան ազգանունով։ Երկու զոհ էլ կա Թուրքիայում՝ Մալաթիայում, ամուսիններ են։ Այս մասին Radar Armenia-ն տեղեկացավ Սփյուռքի գործերի հանձնակատարի գրասենյակի ռազմավարությունների մշակման բաժնի պետ Հովհաննես Ալեքսանյանից։
Նրա տեղեկացմամբ՝ Թուրքիայի միակ հայկական Վաքըֆն բնակավայրը որոշակիորեն տուժել է, բայց մեծ ավերածություններ չկան։
«Մեր եկեղեցիներից տուժել է Իսկենդերի Սրբոց քառասուն մանկանց եկեղեցին։ Թեթև վնասվածքներ են ստացել Դիարբեքիրում, Կայսերում և այդ գոտում մնացած մեր կրոնական տաճարները։ Ավելի շատ տուժել է Հալեպն՝ իր նահանգով։ Այստեղ կան վնասված դպրոցներ, եկեղեցիներ,այլ հաստատություններ։ Հալեպի Նոր գյուղ հայկական թաղամասում մեծ փլուզումներ շատ չեն եղել, բայց տուժած հատվածներ կան»,- ասաց Ալեքսանյանը։
Սփյուռքի գործերի հանձնակատարի գրասենյակի աշխատակիցն ասաց նաև, որ բնակչությունն այս պահին դրսում է գտնվում, եղանակը բավականին ցուրտ է։ Նա նշեց, որ դպրոցներում դասընթացը դադարեցվել է, կան ազգությամբ հայ վիրավորներ, բայց հստակ տեղեկատվություն տրամադրել այս պահին չեն կարող։

The number of victims among Armenians is 4 in Syria, 2 in Turkey
According to the data of this moment, there are 4 Armenian victims in Syria, a family from Aleppo with the surname Tenekechyan. Both victims are in Turkey and Malatya; they are husband and wife. Radar Armenia learned about this from Hovhannes Aleksanyan, head of the strategy development department of the Diaspora Affairs Commissioner's Office.
According to his information, the only Armenian Vakf settlement in Turkey was somewhat damaged, but there were no significant damages.
"Forty children's church of Iskenderi was affected among our churches. Our religious temples in Diyarbakır, Kayser, and the rest of the area were slightly damaged. Aleppo suffered more than its province. There are damaged schools, churches, and other institutions here. "There have not been many major collapses in the New Village Armenian quarter of Aleppo, but there are affected areas," Aleksanyan said.
The employee of the Commissioner of Diaspora Affairs office also said that the population is currently outside, and the weather is quite cold. He mentioned that the training in schools had been stopped, and there were Armenian wounded, but they needed to provide transparent information.