«Փարիզը մտահոգված է Լաչինի միջանցքի շրջափակմամբ». Ֆրանսիայի ԱԳՆ խոսնակ
Մենք չափազանց մտահոգված ենք Լաչինի միջանցքի շրջափակմամբ, մենք անընդհատ պահանջում ենք, որ այդ միջանցքը ապաշրջափակվի, և բնակչությանը մատակարարվի պարենային և մարդասիրական օգնություն։ Այս մասին հայտարարել է Ֆրանսիայի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Անն Կլեր Լեժանդրը RTVI-ի հետ հարցազրույցում։
Նա նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար լուրջ ճգնաժամի իրական վտանգ կա. Բացի այդ, իրենք ցանկանում և աջակցում են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցությունների վերսկսմանը։
«Կա եվրոպական միջնորդություն, որին մենք անվերապահորեն աջակցում ենք։ Ֆրանսիայի նախագահի շնորհիվ երկու երկրների ներկայացուցիչները կարողացան զրուցել միմյանց հետ անցած հոկտեմբերին՝ Պրահայի գագաթնաժողովի շրջանակում, որտեղ որոշվեց ԵՄ առաքելություն ուղարկել Հայաստանի սահման՝ լարվածությունը նվազեցնելու և սահմանների պահպանումն ապահովելու նպատակով»,- ասել է Լեժանդրը։
Նա ընդգծել է, որ Ֆրանսիայի աջակցությունն արտահայտվել է ամենաբարձր պետական ​​մակարդակով։ «Ֆրանսիայի նախագահն անձամբ գործադրեց բոլոր ջանքերը, որպեսզի մենք կարողանանք վերսկսել բանակցությունները, և որպեսզի այս իրավիճակը լուծվի և լարվածությունը նվազի»,- ասել է նա։

«Париж обеспокоен блокадой Лачинского коридора», официальный представитель МИД Франции
Крайне обеспокоены блокадой Лачинского коридора, постоянно требуем разблокировки коридора и доставки населению продовольствия и гуманитарной помощи. Об этом заявила пресс-секретарь МИД Франции Анн Клэр Лежандр в интервью RTVI.
Она отметила, что существует реальная опасность серьезного гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе. Кроме того, они хотят и поддерживают возобновление переговоров между Арменией и Азербайджаном.
"Есть европейское посредничество, которое мы безоговорочно поддерживаем. «Благодаря президенту Франции представители двух стран смогли пообщаться друг с другом в октябре прошлого года в рамках пражского саммита, на котором было принято решение об отправке миссии ЕС к границе Армении с целью снижения напряженности. и обеспечить охрану границ», — сказал Лежандр.
Она подчеркнула, что поддержка Франции была выражена на самом высоком государственном уровне. "Президент Франции лично приложил все усилия, чтобы мы смогли возобновить переговоры и чтобы эта ситуация разрешилась и напряжение снизилось", - сказала она.