Իրանի խորհրդարանն օրինագիծ է մշակում, ըստ որի հիջաբ չկրող կանայք չեն կարողանա օգտվել սոցիալական ծառայություններից, ուրբաթ օրը հայտարարել է խորհրդարանի դատական և իրավական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Մուսա Ղազանֆարաբադին։
«Ներկայումս, ինչպես նախկինում, մշակվում է օրինագիծ՝ վերահսկելու մեքենաներում հիջաբի պահպանումը, հիջաբ չկրող կանանց նորից հաղորդագրություն կուղարկվի, որ հիջաբ չկրելու փաստն արձանագրվել է ոստիկանությունում։ Բացի այդ, շուտով կլինի նաև օրինագիծ, ըստ որի՝ մենք տեսահսկման համակարգերով կբացահայտենք հետիոտնային անցումներում և այլ հասարակական վայրերում գլխաշոր չկրող կանանց, որոնց սոցիալական ծառայություններ չեն տրամադրվի»,- նշել է նա։
Պաշտոնյայի խոսքով՝ առաջին փուլում օրենքը խախտողը նախազգուշաց կստանա, երկրորդ դեպքում՝ կտուգանվի։ Նրա ազգային քարտը (խմբ․ Իրանում անձը հաստատող փաստաթուղ) կարգելափակվի մինչև տուգանքի վճարումը, ուստի նա չի կարողանա օգտվել որևէ սոցիալական ծառայությունից։

In Iran, women who do not wear hijab will not be able to use social services
Iran's parliament is drafting a bill that would prevent women who don't wear the hijab from accessing social services, the chairman of the parliament's judicial and legal affairs committee, Mousa Ghazanfarabadi, said on Friday.
"Currently, as in the past, a bill is being drafted to control the observance of the hijab in cars; women who do not wear a hijab will be sent a message again that the fact of not wearing a hijab has been recorded in the police. In addition, there will also be a bill soon, according to which we will use video surveillance systems to identify women who do not wear headscarves in pedestrian crossings and other public places, and they will not be provided with social services," he noted.
According to the official, in the first stage, the violator will receive a warning, and in the second case, she will be fined. Her national card (ed. ID card in Iran) will be blocked until the fine is paid, so she will not be able to use any social services.