Բլինքենը Չինաստան կատարած այցի ժամանակ կհանդիպի Սի Ծինփինին
ԱՄՆ պետքարտուղար Էթոնի Բլինքենը Չինաստան կատարած այցի ընթացքում ծրագրում է հանդիպել Չինաստանի նախագահ Սի Ծինպինի հետ։ Այս մասին հայտնում է Financial Times-ը։
Աղբյուրը հայտնում է, որ Բլինքենը կլինի ԱՄՆ առաջին պետքարտուղարը, որը կհանդիպի Չինաստանի նախագահի հետ վերջին հինգ տարում։ Պետքարտուղարությունը հրաժարվել է մեկնաբանել այս հաղորդագրությունները, նշում է թերթը։ Վաշինգտոնում Չինաստանի դեսպանատունը չի պատասխանել մեկնաբանության խնդրանքին։
Ըստ Financial Times-ի՝ Բլինկենը հանդիպումներ կունենա նաև Չինաստանի Կոմկուսի կենտկոմի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի գրասենյակի ղեկավար, քաղբյուրոյի անդամ Վան Յիի և Չինաստանի արտգործնախարար Ցին Գանի հետ։

Blinken will meet Xi Jinping during his visit to China
The Financial Times reported that the  US Secretary of State, Anthony Blinken, plans to meet with Chinese President Xi Jinping during his visit to China.
The source informs that Blinken will be the first US Secretary of State to meet with the Chinese President in the last five years. The State Department refused to comment on these messages, the newspaper notes. The Chinese Embassy in Washington did not respond to a request for comment.
According to the Financial Times, Blinken will also have meetings with Wang Yi, head of the office of the Foreign Affairs Commission of the Communist Party of China, member of the Politburo, and Chinese Foreign Minister Qing Gan.