Կիևին 2023թ. վերականգնվելու համար 17 մլրդ դոլար է հարկավոր
Ուկրաինային այս տարի 17 մլրդ դոլար է անհրաժեշտ վերականգնման համար․ Կիևում կայացած հանդիպման ժամանակ Եվրահանձնաժողովի փոխնախագահ Վալդիս Դոմբրովսկիսին հայտնել է վարչապետ Դենիս Շմիգալը։
Շմիգայի խոսքով՝ Ուկրաինային մակրոֆինանսական օգնության ծրագրի շրջանակներում Եվրահանձնաժողովի կողմից հավանության արժանացած 18 մլրդ եվրոյից 3 մլրդ եվրոն արդեն փոխանցվել է: «Կարևոր է, որ ֆինանսական ռեսուրսները լինեն կանխատեսելի և ռիթմիկ»,-ընդգծել է վարչապետը: Նա հույս է հայտնել, որ մինչև 2024-ի վերջ կերկարաձգվի ուկրաինական ապրանքների անմաքս ներմուծման ռեժիմը ԵՄ երկրներ, որի այժմյան վերջնաժակետը մինչև 2023թ․ հունիսի 5-ն է։

На восстановление Киеву в 2023 году нужно 17 миллиардов долларов
Украине нужно 17 миллиардов долларов на восстановление в этом году. В ходе встречи в Киеве премьер-министр Денис Шмыгаль проинформировал об этом вице-президента Еврокомиссии Валдиса Домбровскиса.
По словам Шмыгаля, 3 млрд евро из 18 млрд евро, утвержденных Еврокомиссией в рамках программы макрофинансовой помощи Украине, уже переведены. "Важно, чтобы финансовые ресурсы были предсказуемы и ритмичны", - подчеркнул премьер. Он выразил надежду, что режим беспошлинного ввоза украинских товаров в страны ЕС будет продлен до конца 2024 года, текущий крайний срок которого истекает 5 июня 2023 года.