Կիևին 2023թ. վերականգնվելու համար 17 մլրդ դոլար է հարկավոր
Ուկրաինային այս տարի 17 մլրդ դոլար է անհրաժեշտ վերականգնման համար․ Կիևում կայացած հանդիպման ժամանակ Եվրահանձնաժողովի փոխնախագահ Վալդիս Դոմբրովսկիսին հայտնել է վարչապետ Դենիս Շմիգալը։
Շմիգայի խոսքով՝ Ուկրաինային մակրոֆինանսական օգնության ծրագրի շրջանակներում Եվրահանձնաժողովի կողմից հավանության արժանացած 18 մլրդ եվրոյից 3 մլրդ եվրոն արդեն փոխանցվել է: «Կարևոր է, որ ֆինանսական ռեսուրսները լինեն կանխատեսելի և ռիթմիկ»,-ընդգծել է վարչապետը: Նա հույս է հայտնել, որ մինչև 2024-ի վերջ կերկարաձգվի ուկրաինական ապրանքների անմաքս ներմուծման ռեժիմը ԵՄ երկրներ, որի այժմյան վերջնաժակետը մինչև 2023թ․ հունիսի 5-ն է։

Kyiv needs 17 billion dollars to recover in 2023
Ukraine needs 17 billion dollars for recovery this year. During the meeting in Kyiv, Prime Minister Denys Shmyhal informed the Vice President of the European Commission, Valdis Dombrovskis.
According to Shmyhal, 3 billion euros of the 18 billion euros approved by the European Commission within the framework of the macro-financial assistance program to Ukraine have already been transferred. "It is important that the financial resources are predictable and rhythmic," the prime minister emphasized. He expressed hope that the duty-free import regime of Ukrainian goods to EU countries will be extended until the end of 2024, the current deadline of which is June 5, 2023.