Այս ամիս վարչական կիրառման մեջ է մտել Եվրոպական միության և Հայաստանի միջև ընդհանուր ավիացիոն գոտու համաձայնագիրը (CAAA): Համաձայնագիրը ստորագրվել է 2021 թվականի նոյեմբերի 15-ին և նպատակ ունի վերացնել շուկայի սահմանափակումներն ու ստեղծել Հայաստանի և ԵՄ-ի միջև ընդհանուր ավիացիոն տարածք։
Դա նշանակում է, որ ԵՄ բոլոր ավիաընկերությունները կկարողանան ուղիղ չվերթեր իրականացնել ԵՄ ցանկացած կետից դեպի Հայաստանի ցանկացած օդանավակայան, և հակառակը։ Նաև կվերացվեն Հայաստանի և ԵՄ-ի միջև թռիչքների բոլոր սահմանափակումները, իսկ բաց և արդար մրցակցության դրույթները կերաշխավորեն հավասար պայմաններ:
Ըստ համաձայնագրի՝ Հայաստանը հետագայում կհամապատասխանեցնի իր օրենսդրությունը ԵՄ ավիացիոն կանոններին ու չափանիշներին այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են ավիացիոն անվտանգությունը, օդային երթևեկության կառավարումը, շրջակա միջավայրը, տնտեսական կարգավորումը, մրցակցությունը, սպառողների պաշտպանությունը և սոցիալական ասպեկտները:

This month, the Common Aviation Area Agreement (CAAA) between the European Union and Armenia entered into an administrative application. The agreement was signed on November 15, 2021, and aims to eliminate market restrictions and create a common aviation area between Armenia and the EU.
It means that all EU airlines can operate direct flights from any point in the EU to any airport in Armenia and vice versa. Also, all restrictions on flights between Armenia and the EU will be lifted, and open and fair competition provisions will ensure a level playing field.
According to the agreement, Armenia will further align its legislation with EU aviation rules and standards in aviation safety, air traffic management, environment, economic regulation, competition, consumer protection, and social aspects.