«Մենք տեսնում ենք Ուկրաինայի շուրջ ստեղծված իրավիճակից օգտվելու՝ Արևմուտքի բացարձակ անբռնազբոս փորձերը, որով ԱՊՀ երկրներում արհեստականորեն կհրահրեն հակառուսական տրամադրություններ, սեպ կխրեն մեր բարիդրացիական և փոխշահավետ հարաբերություններում։
«Արևմտականներին» ավելի ու ավելի բնորոշ բացահայտ լկտի ոճով նրանք արդեն ոչ միայն Ռուսաստանի բարեկամներին ու դաշնակիցներին են կանգնեցնում ընտրության առջև՝ «կամ իրենց հետ, կամ մեր դեմ», այլև ուզում են քանդել մեզ միավորող բազմակողմ կապերը։
Սա ոչ այլ ինչ է, քան բացահայտ և լկտի միջամտություն ԱՊՀ պետությունների ներքին գործերին, հասարակական գիտակցությունը մանիպուլյացիայի ենթարկելու և օտար արժեքներ ու կեղծ ժողովրդավարական չափանիշներ պարտադրելու փորձ»,- այդ մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ-ն՝ պատասխանելով լրագրողների հարցերին։

«Запад разжигает антироссийские настроения в странах СНГ». МИД РФ
«Мы видим абсолютно неприемлемые попытки Запада воспользоваться ситуацией вокруг Украины, что будет искусственно разжигать антироссийские настроения в странах СНГ, вбивать клин в наши добрососедские и взаимовыгодные отношения.
В откровенно-наглом стиле, все более характерном для "западников", они не только ставят друзей и союзников России перед выбором: "или с ними, либо против нас", они еще и хотят разрушить объединяющие нас многосторонние связи.
Это не что иное, как открытое и наглое вмешательство во внутренние дела государств СНГ, попытка манипулировать общественным сознанием и навязать иностранные ценности и ложные демократические стандарты », — заявили в МИД России, отвечая на вопросы журналистов.