«Եթե ԵՄ դիտորդները ցանկանան փոխել Հայաստանի ներքին ու արտաքին վեկտորը, մենք կընդդիմանանք դրան»․ Զատուլին
24 Հունվարի, 20:04
Ռուսաստանում այսօր մտածում են՝ արդյոք Հայաստանում եվրոպական նոր առաքելությունը կհանգեցնի՞ իրավիճակի բարդացման։ Այս մասին Մոսկվա-Թեհրան տեսակամուրջի ժամանակ, որի թեման էր «Հարավային Կովկաս. Ռուսաստանի և Իրանի շահերը», հայտարարել է Ռուսաստանի Պետդումայի ԱՊՀ գործերի, եվրասիական ինտեգրման և հայրենակիցների հետ կապերի հանձնաժողովի նախագահի առաջին տեղակալ Կոնստանտին Զատուլինը։
«Մենք ներկայումս գործնականում առճակատման հարաբերությունների մեջ ենք ԵՄ-ի հետ, սակայն սա չի պահանջում որևէ լրացուցիչ ապացույց, կապ ուկրաինական իրադարձությունների հետ։ Ես դեռ որոշակի ողջամիտ զսպվածություն կցուցաբերեի այստեղ, չէի շտապի ավելի վաղ ինչ-որ խուճապ սկսել այս կապակցությամբ»,- ասել է Զատուլինը։
Նրա խոսքով՝ ԵՄ դիտորդների մանդատը բավականին սահմանափակ է․ «Հայաստանի նախաձեռնությամբ նրանց հայտնվելը կապված է Ադրբեջանի ճնշմանը դիմակայելու և այդ ճնշման դեմ պայքարում դաշնակիցներ գտնելու ցանկության հետ»։
«Եվ եթե այսօր ԵՄ-ից պարոնները մտադիր են օբյեկտիվորեն գնահատել Ադրբեջանի պահվածքն այս տարածաշրջանում և այս հիմքով ինչ-որ բան պահանջել, թող պահանջեն։ Եթե ԵՄ դիտորդները ցանկանան փոխել Հայաստանի ներքին ու արտաքին վեկտորը, մենք կընդդիմանանք դրան»,- ասել է Զատուլինը։

«Если наблюдатели ЕС захотят изменить внутренний и внешний вектор Армении, мы будем сопротивляться этому». Затулин
24 Январь, 20:04
Сегодня в России думают, не приведет ли новая европейская миссия в Армении к осложнению ситуации. Об этом во время телемоста Москва-Тегеран, тема которого была «Южный Кавказ. Интересы России и Ирана», — заявил первый заместитель председателя Комитета по делам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками Государственной Думы РФ Константин Затулин.
«Сейчас мы находимся практически в конфронтационных отношениях с ЕС, но это не требует никаких дополнительных доказательств, связи с событиями на Украине. Я бы проявил здесь некоторую разумную сдержанность, не спешил бы начинать какую-то панику по этому поводу», — сказал Затулин.
По его словам, мандат наблюдателей ЕС достаточно ограничен. «Их появление по инициативе Армении связано с желанием противостоять давлению Азербайджана и найти союзников в борьбе с этим давлением».
«И если сегодня господа из ЕС намерены объективно оценить поведение Азербайджана в этом регионе и что-то потребовать на этом основании, пусть требуют. Если наблюдатели ЕС захотят изменить внутренний и внешний вектор Армении, мы будем сопротивляться этому", - сказал Затулин.