«Դեկտեմբերի 10-ին Ադրբեջանի ներկայացուցիչները պետք է մշտադիտարկեին հանքերը». Բայրամով
Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Բայրամովը անդրադարձել է Արցախում հանքների շահագործման հարցերին և ակնարկել Ռուբեն Վարդանյանի «բացասական» դերակատարման մասին․ «Վերջին 2 ամսում ինտենսիվ բանակցություններ են եղել։ Դեկտեմբերի 3-10-ն ընկած ժամանակահատվածում ձեռք են բերվել կոնկրետ արդյունքներ ու պայմանավորվածություններ, իսկ դեկտեմբերի 10-ին Ադրբեջանի ներկայացուցիչները պետք է մշտադիտարկեին հանքները։ Դա կանխվել է մի խումբ սադրիչների կողմից։ Ռուսաստանի ԱԳ նախարարի հետ իմ հեռախոսազրույցի, քննարկումների ընթացքում, թե ինչպես կարելի է լուծել այս հարցը, ես ևս մեկ անգամ հիշեցրի, որ Ադրբեջանը վերջին 2 տարիների ընթացքում հրապարակել է կոնկրետ ապացույցներ այս հարցի վերաբերյալ։ Ինչ վերաբերում է Լաչինի ճանապարհին, Ադրբեջանը պարտավորվում է երաշխավորել դրա երկայնքով անվտանգ տեղաշարժը՝ քաղաքացիների, ապրանքների և տրանսպորտային միջոցների երթևեկը։ 4-րդ հատվածում ոչինչ չկա. եռակողմ հայտարարությունը պարունակում է միայն թվարկված 3 կատեգորիաներով երթևեկի՝ Ադրբեջանի պարտավորությունը», - հայտարարել է Բայրամովը։
«Այս անօրինական գործունեությունը ակտիվացել է իրեն պետնախարար հռչակած անձի գալուց հետո»,-հավելել է Բայրամովը։

"On December 10, representatives of Azerbaijan were supposed to monitor the mines." Byramov
Azerbaijan's Foreign Minister Bayramov referred to the exploitation of mines in Artsakh and hinted at Ruben Vardanyan's "negative" role. "There have been intensive negotiations in the last two months. Between December 3-10, concrete results and agreements were reached, and on December 10, representatives of Azerbaijan were supposed to monitor the mines. A group of provocateurs prevented it. During my phone conversation with the Russian Foreign Minister, during the discussions on how to solve this issue, I was once again reminded that Azerbaijan has published concrete evidence on this issue in the last 2 years. As for the Lachin road, Azerbaijan guarantees the safe movement of citizens, goods, and vehicles along it. There is nothing in verse 4. The tripartite statement contains only the obligation of Azerbaijan in the three listed categories," Bayramov stated.
"This illegal activity became active after the arrival of the person who declared himself the state minister," Bayramov added.