Ավելի քան 1 միլիոն ֆրանսիացի բողոքում է կենսաթոշակային բարեփոխումների դեմ
Ֆրանսիայի ՆԳՆ- հաղորդմամբ՝ ավելի քան 1 միլիոն մարդ հինգշաբթի օրը դուրս է եկել ֆրանսիական քաղաքների փողոցներ՝ բողոքելով կենսաթոշակային բարեփոխումների դեմ։ Ցույցերին ընդհանուր առմամբ մասնակցել է 1,12 մլն մարդ։ Միաժամանակ, ըստ հաշվարկների, Փարիզում ակցիաներին մասնակցել է 80 հազար մարդ։
Արհմիությունները, իրենց հերթին, ցուցարարների թիվը մոտ երկու անգամ ավելի են գնահատում։ ֆրանսիական «Աշխատանքի ընդհանուր համադաշնություն» արհմիության ղեկավար Ֆիլիպ Մարտինեսը հայտնել է, որ հինգշաբթի Ֆրանսիայում ավելի քան 2 միլիոն մարդ է փողոց դուրս եկել։
Բողոքի ակցիաները կազմակերպած արհմիությունները նույնպես հայտարարել են, որ հաջորդ զանգվածային ցույցերը նախատեսված են հունվարի 31-ին։

According to the French Ministry of the Interior, more than 1 million people took to the streets of French cities on Thursday to protest against pension reforms. A total of 1.12 million people participated in the demonstrations. At the same time, according to calculations, 80 thousand of people participated in the Paris actions.
The trade unions, for their part, estimate the number of protesters to be twice as high. Philippe Martinez, head of the French "General Confederation of Labor" trade union, said that more than 2 million people went to the streets in France on Thursday.
The trade unions that organized the protests also announced that the subsequent mass demonstrations are scheduled for January 31.