Ղազախստանը 80 մլն դոլար կծախսի համապետական ընտրությունների կազմակերպման վրա
Ղազախստանի իշխանությունները ընթացիկ տարվա բյուջեով 33,4 մլրդ տենգե (71,9 մլն դոլար) են հատկացրել Մեջիլիսի (խորհրդարանի ստորին պալատ) և մասլիխաթների (տեղական ներկայացուցչական մարմիններ) պատգամավորների ընտրությունների համար։ Այս մասին հինգշաբթի օրը հայտնել է Ղազախստանի ֆինանսների նախարարության մամուլի ծառայությունը։
Նախարարությունը հիշեցրել է, որ երկրի սահմանադրության մեջ կատարված փոփոխությունների համաձայն՝ Ղազախստանի նախագահը 2022 թվականի սեպտեմբերի 1-ի ուղերձում հանձնարարել է 2023 թվականի առաջին կիսամյակում անցկացնել բոլոր մակարդակների Մաջիլիների և մասլիխաթների արտահերթ ընտրություններ։

Казахстан потратит 80 миллионов долларов на организацию общенациональных выборов
Власти Казахстана выделили в бюджете на текущий год 33,4 миллиарда тенге (71,9 миллиона долларов) на проведение выборов в Меджлис (нижняя палата парламента) и маслихаты (местные представительные органы). Об этом сообщает пресс-служба Министерства финансов Казахстана в четверг.
В ведомстве напомнили, что в соответствии с изменениями, внесенными в Конституцию страны, Президент Казахстана в послании от 1 сентября 2022 года распорядился провести внеочередные выборы в Меджлис и маслихаты всех уровней в первом полугодии 2023 года.