Եվրախորհրդարանի խոսնակը կոռուպցիոն սկանդալից հետո 125 նվեր է հայտարարագրել
Եվրախորհրդարանի (ԵԽ) նախագահ Ռոբերտա Մեցոլան Կատարի հատուկ ծառայությունների կաշառքի գործով կոռուպցիոն սկանդալի արդյունքում հապճեպ հայտարարագրել է 142 արժեքավոր նվեր՝ բաց թողնելով ցուցակի 125 ապրանքների վկայագրման վերջնաժամկետը։ Այս մասին հինգշաբթի հայտնում է «Politico» թերթը։
Կանոնակարգի համաձայն՝ ԵԽ պատգամավորները պետք է հայտարարագրեն նվերները մինչև ստանալուն հաջորդող ամսվա վերջ։
Հրատարակության տվյալներով՝ ստացված նվերների ցանկում կա մարոկկացի քաղաքական գործչի նվիրած աշտարակի ոսկե մոդելը, արաբական սպիտակ զգեստ՝ ասեղնագործված ոսկյա թելերով, շարֆ, թանկարժեք շամպայն, շոկոլադ, անլար ականջակալներ, ինչպես նաև ծաղկաման, սպիտակ բլուզ, գիրք և այլն։

Спикер Европарламента задекларировала 125 подарков после коррупционного скандала
После коррупционного скандала, связанного с подкупом спецслужб Катара, председатель Европарламента (ЕП) Роберта Метсола спешно задекларировала 142 ценных подарка, пропустив крайний срок в отношении 125 пунктов из списка. Об этом сообщила в четверг газета Politico.
Согласно регламенту, депутатам ЕП необходимо декларировать подарки в срок до конца месяца, следующего за тем, в котором они были получены.
По данным издания, в списке полученных подарков — золотая модель башни, подаренная марокканским политиком, белое арабское платье, расшитое золотыми нитями, шарф, дорогое шампанское, шоколад, беспроводные наушники, а также ваза, белая блузка, книга и т.д.