Հայտնի է՝ ԵՄ-ն որքան դիտորդ է ուղարկվելու հայ-ադրբեջանական սահման
Այսօր Եվրախորհրդարանը ընդունել է մի բանաձև, որը «խստորեն դատապարտում է սեպտեմբերին Ադրբեջանի վերջին ռազմական ագրեսիան» և «ընդգծում ԵՄ-ի պատրաստակամությունը՝ ավելի ակտիվորեն ներգրավվելու տարածաշրջանում ձգձգվող հակամարտությունների կարգավորման գործում»:
«Politico» հանդեսը, հղում անելով իր աղբյուրներին, մանրամասներ է հայտնել Հայաստան ուղարկվող ԵՄ դիտորդական առաքելության, դրա թվաքանակի և այլ մանրամասների վերաբերյալ։
«Politico»-ն, մասնավորապես, գրել է. «Երևանի իշխանությունների հետ փոխըմբռնում կար, որ նոր ներկայության կարիք կա, բայց նախորդը շատ փոքր էր: Այժմ մինչև 100 դիտորդ կտեղակայվի տարածաշրջանում՝ որպես ընդհանուր անվտանգության և պաշտպանական քաղաքականության առաքելության մաս»: Ըստ «Político»-ի աղբյուրների՝ «մի քանի քայլեր կան, որոնք դեռ պետք է հստակեցվեն մինչ դրանց տեղակայումը, և այժմ այն կուղարկվի Բրյուսելի քաղաքական և անվտանգության հանձնաժողով՝ երկու տարվա մանդատ ստանալու համար»: Այդուհանդերձ, հանդեսի աղբյուրը ընդգծել է, որ Ռուսաստանի հետ լարված հարաբերությունները պետք է լուծվեն՝ հաշվի առնելով նրա ներկայությունը տարածաշրջանում։ «Ռուսաստանի անվտանգության դաշնային ծառայությունը (ԱԴԾ) Հայաստանում ամենուր է։ Մենք մի քանի դեպք ենք ունեցել, երբ մեր դիտորդներին հետ են վերադարձրել ռուս սահմանապահները, թեև նրանց ուղեկցում էր ՀՀ ՊՆ անձնակազմը, ինչը մտահոգիչ է, քանի որ սա հայկական տարածք է»։

Известно, сколько наблюдателей ЕС направит на армяно-азербайджанскую границу
Сегодня Европарламент принял резолюцию, в которой «решительно осуждает недавнюю военную агрессию Азербайджана в сентябре» и «подчеркивает готовность ЕС более активно участвовать в урегулировании затянувшихся конфликтов в регионе».
Журнал "Politico" со ссылкой на свои источники сообщил подробности об отправке в Армению наблюдательной миссии ЕС, ее количестве и других подробностях.
"Politico", в частности, написал: «С властями Еревана было взаимопонимание, что новое присутствие необходимо, но предыдущее было слишком маленьким. Теперь в регионе будет развернуто до 100 наблюдателей в рамках общей миссии по обеспечению безопасности и обороны». Согласно источникам «Politico», «есть несколько шагов, которые еще необходимо прояснить, прежде чем их можно будет развернуть на двухлетний срок , и теперь они будут отправлены в Комиссию по вопросам политики и безопасности в Брюсселе » . Тем не менее, источник журнала подчеркнул, что напряженные отношения с Россией должны решаться с учетом ее присутствия в регионе.«Федеральная служба безопасности России (ФСБ) повсюду в Армении. У нас было несколько случаев, когда наших наблюдателей возвращали российские пограничники, хотя их сопровождал личный состав Минобороны РА, что вызывает тревогу, поскольку это территория Армении .