Հայտնի է՝ ԵՄ-ն որքան դիտորդ է ուղարկվելու հայ-ադրբեջանական սահման
Այսօր Եվրախորհրդարանը ընդունել է մի բանաձև, որը «խստորեն դատապարտում է սեպտեմբերին Ադրբեջանի վերջին ռազմական ագրեսիան» և «ընդգծում ԵՄ-ի պատրաստակամությունը՝ ավելի ակտիվորեն ներգրավվելու տարածաշրջանում ձգձգվող հակամարտությունների կարգավորման գործում»:
«Politico» հանդեսը, հղում անելով իր աղբյուրներին, մանրամասներ է հայտնել Հայաստան ուղարկվող ԵՄ դիտորդական առաքելության, դրա թվաքանակի և այլ մանրամասների վերաբերյալ։
«Politico»-ն, մասնավորապես, գրել է. «Երևանի իշխանությունների հետ փոխըմբռնում կար, որ նոր ներկայության կարիք կա, բայց նախորդը շատ փոքր էր: Այժմ մինչև 100 դիտորդ կտեղակայվի տարածաշրջանում՝ որպես ընդհանուր անվտանգության և պաշտպանական քաղաքականության առաքելության մաս»: Ըստ «Político»-ի աղբյուրների՝ «մի քանի քայլեր կան, որոնք դեռ պետք է հստակեցվեն մինչ դրանց տեղակայումը, և այժմ այն կուղարկվի Բրյուսելի քաղաքական և անվտանգության հանձնաժողով՝ երկու տարվա մանդատ ստանալու համար»: Այդուհանդերձ, հանդեսի աղբյուրը ընդգծել է, որ Ռուսաստանի հետ լարված հարաբերությունները պետք է լուծվեն՝ հաշվի առնելով նրա ներկայությունը տարածաշրջանում։ «Ռուսաստանի անվտանգության դաշնային ծառայությունը (ԱԴԾ) Հայաստանում ամենուր է։ Մենք մի քանի դեպք ենք ունեցել, երբ մեր դիտորդներին հետ են վերադարձրել ռուս սահմանապահները, թեև նրանց ուղեկցում էր ՀՀ ՊՆ անձնակազմը, ինչը մտահոգիչ է, քանի որ սա հայկական տարածք է»։

It is known how many observers the EU will send to the Armenian-Azerbaijani border
Today, the European Parliament adopted a resolution that "strongly condemns the recent military aggression of Azerbaijan in September" and "underlines the readiness of the EU to be more actively involved in settlement of protracted conflicts in the region."
"Politico," referring to its sources, reported details about the EU observation mission being sent to Armenia, its number, and other information.
Politico, in particular, wrote: "There was a mutual understanding with the Yerevan authorities that there is a need for a new presence, but the previous one was too small. Up to 100 observers will now be deployed in the region as part of the overall security and defense policy mission." According to Político's sources, "several steps still need to be clarified before they can be deployed. It will now be sent to Brussels's Political and Security Commission for a two-year mandate." Nevertheless, the magazine's source emphasized that tense relations with Russia should be resolved, considering its presence in the region. "The Russian Federal Security Service (FSS) is everywhere in Armenia. We had several cases when the Russian border guards returned our observers. However, they were accompanied by the RA Ministry of Defense personnel, which is worrying because this is Armenian territory."