«Սպասում ենք հայկական կողմի համաձայնությանը»․ Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն պատասխանել է Երևանին
Ադրբեջանը հանդիսանում է Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի նախաձեռնողը, այդ թվում՝ խաղաղության պայմանագրի ստորագրման նախաձեռնողը, և զարմանալի է, որ հայկական կողմը նման հայտարարություններ է անում՝ հայտարարել է Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի ծառայության ղեկավար Այխան Հաջիզադեն՝ ի պատասխան Արարատ Միրզոյանի այսօր՝ ԱԺ-ում հնչեցրած հայտարարության, ըստ որի սպասում են ադրբեջանական կողմի պատասխանին։
«Խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցություններն այնպես չեն ընթանում, ինչպես Հայաստանը պատկերացնում է։ Ինչպես գիտեք, խաղաղության պայմանագրի տեքստը Ադրբեջանը քննարկման է ներկայացրել անցյալ տարվա հոկտեմբերի 2-ին՝ Ժնևում, իսկ փաստաթղթի քննարկումը շարունակվել է Վաշինգտոնում։ 2022 թվականի դեկտեմբերի 23-ին Մոսկվայում՝ որպես բանակցային գործընթացի շարունակություն, երրորդ  հանդիպմանը միակողմանիորեն չմասնակցեց հայկական կողմը, ինչը, ցավոք, խաթարեց բանակցային գործընթացը։
Մենք կրկնում ենք, որ Ադրբեջանը պատրաստ է խաղաղության պայմանագիր կնքել՝ հիմնված խաղաղության գործընթացի հինգ հիմնարար սկզբունքների վրա և կարճ ժամանակում անցկացնել բանակցությունների համար հաջորդ հանդիպումը։ Ադրբեջանական կողմը Հայաստանից ակնկալում է հերթական հանդիպում կազմակերպելու համաձայնություն»,- հայտնել է նա։

«Ждем согласия армянской стороны». МИД Азербайджана ответил Еревану
Азербайджан является инициатором процесса нормализации отношений с Арменией, в том числе инициатором подписания мирного договора, и удивительно, что армянская сторона делает такие заявления, заявил глава пресс-службы МИД Азербайджана Айхан Гаджизаде в ответ на сегодняшнее заявление Арарата Мирзояна в Национальном Собрании , согласно которому они ждут ответа азербайджанской стороны.
«Переговоры по мирному договору идут не так, как представляет себе Армения. Как известно, Азербайджан представил текст мирного договора на обсуждение 2 октября прошлого года в Женеве, а обсуждение документа продолжилось в Вашингтоне. 23 декабря 2022 года в Москве продолжили переговорный процесс, а затем армянская сторона в одностороннем порядке не участвовала в третьей встрече, что, к сожалению, сорвало переговорный процесс.
Мы подтверждаем, что Азербайджан готов подписать мирное соглашение, основанное на пяти основополагающих принципах мирного процесса, и провести следующую встречу для переговоров в короткие сроки. Азербайджанская сторона ожидает от Армении согласия на организацию еще одной встречи", - сказал он.