«Սպասում ենք հայկական կողմի համաձայնությանը»․ Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն պատասխանել է Երևանին
Ադրբեջանը հանդիսանում է Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի նախաձեռնողը, այդ թվում՝ խաղաղության պայմանագրի ստորագրման նախաձեռնողը, և զարմանալի է, որ հայկական կողմը նման հայտարարություններ է անում՝ հայտարարել է Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի ծառայության ղեկավար Այխան Հաջիզադեն՝ ի պատասխան Արարատ Միրզոյանի այսօր՝ ԱԺ-ում հնչեցրած հայտարարության, ըստ որի սպասում են ադրբեջանական կողմի պատասխանին։
«Խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցություններն այնպես չեն ընթանում, ինչպես Հայաստանը պատկերացնում է։ Ինչպես գիտեք, խաղաղության պայմանագրի տեքստը Ադրբեջանը քննարկման է ներկայացրել անցյալ տարվա հոկտեմբերի 2-ին՝ Ժնևում, իսկ փաստաթղթի քննարկումը շարունակվել է Վաշինգտոնում։ 2022 թվականի դեկտեմբերի 23-ին Մոսկվայում՝ որպես բանակցային գործընթացի շարունակություն, երրորդ  հանդիպմանը միակողմանիորեն չմասնակցեց հայկական կողմը, ինչը, ցավոք, խաթարեց բանակցային գործընթացը։
Մենք կրկնում ենք, որ Ադրբեջանը պատրաստ է խաղաղության պայմանագիր կնքել՝ հիմնված խաղաղության գործընթացի հինգ հիմնարար սկզբունքների վրա և կարճ ժամանակում անցկացնել բանակցությունների համար հաջորդ հանդիպումը։ Ադրբեջանական կողմը Հայաստանից ակնկալում է հերթական հանդիպում կազմակերպելու համաձայնություն»,- հայտնել է նա։

"We are waiting for the agreement of the Armenian side," The Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan responded to Yerevan
Azerbaijan is the initiator of the process of normalization of relations with Armenia, including the initiator of the signing of the peace treaty, and it is surprising that the Armenian side makes such statements, said the head of the press service of the Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan, Aykhan Hajizade, in response to Ararat Mirzoyan today, at the National Assembly. whose statement, according to which they are waiting for the answer of the Azerbaijani side.
"The negotiations on the peace treaty are not going as Armenia imagines. As you know, Azerbaijan presented the text of the peace treaty for discussion on October 2 of last year in Geneva, and the discussion of the document continued in Washington. On December 23, 2022 in Moscow, as a continuation of the negotiation process, the Armenian side unilaterally did not participate in the third meeting, which unfortunately disrupted the negotiation process.
We reiterate that Azerbaijan is ready to sign a peace agreement based on the five fundamental principles of the peace process and hold the next meeting for negotiations in a short time. The Azerbaijani side expects from Armenia an agreement to organize another meeting," he said.