«Ռուսաստանին պետք է հնարավորություն տրվի վերաինտեգրվել միջազգային համակարգին». Քիսինջեր (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
ԱՄՆ նախկին պետքարտուղար Հենրի Քիսինջերը Դավոսի միջազգային համաժողովում հայտարարել է, որ Ուկրաինայում խաղաղության համաձայնագրից հետո Ռուսաստանին պետք է հնարավորություն տրվի մի օր կրկին միանալ միջազգային համակարգին, և երկրի հետ երկխոսությունը պետք է շարունակվի։
«Սա կարող է շատ ահարկու թվալ այն երկրների համար, որոնք սառը պատերազմի ժամանակաշրջանի մեծ մասում գտնվել են Ռուսաստանի ճնշման տակ»,-ասել է Քիսինջերը՝ շվեյցարական Դավոսում ընթացող համաշխարհային տնտեսական ֆորումի տեսակապի ընթացքում:
Քիսինջերը հավելել է, որ կարևոր է խուսափել Ռուսաստանի և Արևմուտքի հակամարտության սրումից։ Նրա խոսքով՝ «Ռուսաստանի, որպես պետության, ոչնչացումը կհանգեցնի նրան, որ նա իր 11 ժամային գոտիների հսկայական տարածքը կբացի ներքին հակամարտությունների և արտաքին միջամտության համար»։ Գործիչը հիշեցրել է, որ երկրի տարածքում 15 հզ-ից ավելի միջուկային մարտագլխիկ կա:

«России нужно дать возможность реинтегрироваться в международную систему». Киссинджер (ВИДЕО)
Бывший госсекретарь США Генри Киссинджер заявил на международной конференции в Давосе, что после мирного соглашения на Украине России должна быть предоставлена ​​возможность однажды вернуться в международную систему, а диалог со страной должен продолжаться.
«Это может показаться очень пугающим для стран, которые находились под давлением России на протяжении большей части холодной войны», — сказал Киссинджер во время выступления на Всемирном экономическом форуме в Давосе, Швейцария.
Киссинджер добавил, что важно избежать эскалации конфликта между Россией и Западом. По его словам, «разрушение России как государства приведет к тому, что она откроет обширную территорию своих 11 часовых поясов для внутренних конфликтов и иностранного вмешательства». Киссинджер напомнил, что на территории страны находится более 15 ядерных боеголовок.