«Հայաստանն ու Ադրբեջանը 2020թ. պայմանավորվածությունների կատարման հետ կապված մտահոգություններ ունեն». ԵԱՀԿ ՄԹ դեսպան
17 Հունվարի, 17:20
ԵԱՀԿ-ում Մեծ Բրիտանիայի դեսպան Նեյլ Բուշը ԵԱՀԿ մշտական խորհրդի հատուկ նիստում, որը հրավիրվել է Հայաստանի նախաձեռնությամբ, անդրադարձել է հայ-ադրբեջանական հակամարտությանը, Լաչինի միջանցքի բլոկադային և այլ հարցերի։ Նիստին մասնակցում է նաև ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը:
Դեսպանը, մասնավորապես, հայտարարել է. «Լաչինի միջանցքի շարունակվող խափանումները և դրա հետ կապված հումանիտար հետևանքները խորապես մտահոգիչ են։
Մենք ցավում ենք, որ, չնայած այս հարցի բարձրացմանն այստեղ՝ ԵԱՀԿ-ում և ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդում, զգալի առաջընթաց չի գրանցվել։ Մենք կոչ ենք անում Ադրբեջանի կառավարությանը՝ ձեռնարկել բոլոր միջոցները՝ հումանիտար ապրանքների և քաղաքացիական անձանց անխոչընդոտ տեղաշարժը թույլ տալու համար։
Միացյալ Թագավորությունն ընդունում է, որ երկու կողմերն էլ մտահոգություններ ունեն 2020 թվականի հրադադարի պայմանավորվածությունների կատարման հետ կապված։ Մենք կոչ ենք անում Հայաստանին և Ադրբեջանին՝ ձեռնարկել բովանդակալից բանակցություններ՝ գտնելու կարգավորում, որը կապահովի կայուն խաղաղություն և կայունություն տարածաշրջանում։
Միացյալ Թագավորությունն առաջարկում է իր շարունակական, անսասան և անվերապահ աջակցությունը միջազգային մեխանիզմներին, այդ թվում՝ ԵԱՀԿ-ին, որոնք աշխատում են աջակցելու Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղությանը։ Միայն խաղաղ ճանապարհով դյուրացված երկխոսության միջոցով կարելի է հասնել խաղաղության»:

"Armenia and Azerbaijan have concerns regarding the implementation of the 2020 agreements," OSCE UK Ambassador
17 January, 17:20
At the special session of the OSCE Permanent Council, which was convened at the initiative of Armenia, Great Britain's ambassador to the OSCE, Neil Bush, referred to the Armenian-Azerbaijani conflict, the blockade of the Lachin Corridor, and other issues. RA Minister of Foreign Affairs Ararat Mirzoyan also participates in the session.
The ambassador, in particular, stated, "The continued disruption of the Lachin Corridor and the associated humanitarian consequences are deeply concerning.
Despite raising this issue here at the OSCE and the UN Security Council, we regret that significant progress has yet to be made. We call on the government of Azerbaijan to take all measures to allow the unimpeded movement of humanitarian goods and civilians.
The United Kingdom acknowledges that both sides have concerns about implementing the 2020 ceasefire agreements. We call on Armenia and Azerbaijan to engage in meaningful negotiations to find a settlement that will ensure sustainable peace and stability in the region.
The United Kingdom offers its continued, unwavering and unconditional support to international mechanisms, including the OSCE, which work to support peace between Armenia and Azerbaijan. Peace can only be achieved through dialogue facilitated by peaceful means."